شورای امنیت سازمان ملل قرار است فردا (دوشنبه) به وقت محلی پیرامون تحولات افغانستان و سقوط کابل به دست نیروهای طالبان یک نشست اضطراری برگزار کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد فردا دوشنبه به وقت محلی پیرامون تحولات اخیر افغانستان، سقوط کابل به دست نیروهای طالبان، استعفا و فرار «اشرف غنی» به خارج از این کشور یک نشست اضطراری برگزار می کنند.
این نشست با حضور «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل و اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد ابتدا علنی و سپس بصورت غیر علنی برگزار خواهد شد.
در همین راستا، دفتر «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد که وی «با نگرانی عمیق روند سریع تحولات در افغانستان را دنبال می کند»؛ تحولاتی که در پی آن صدها هزار تن از مردم این کشور مجبور به ترک خانه های خود شده اند.
در این بیانیه آمده است: «او از طالبان و سایر طرفهای درگیر می خواهد تا به منظور حراست از جان انسانها و تضمین رفع نیازهای بشردوستانه، حداکثر خویشتنداری را پیشه کنند».
در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «دبیرکل (سازمان ملل) به ویژه نگران آینده زنان و دختران است و اینکه از حقوق به سختی بدست آمده آنها باید حراست شود. تمام موارد تجاوز و بهره کشی باید متوقف شود. وی از طالبان و سایر گروهها خواست که رعایت و حراست از حقوق و قوانین بشردوستانه بین المللی و آزادی تمام افراد را تضمین کنند».
گزارشها حاکی از آن است که گوترش در نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل پیرامون افغانستان سخنرانی خواهد کرد.
وی همچنین با هشدار دهی در مورد وضعیت بحرانی در افغانستان از طالبان و طرفهای درگیر خواست تا از طریق مذاکره به یک توافق دست پیدا کنند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari