رئیس جمهور چین در پیام تبریکی خطاب به همتای ایرانی، به مناسبت پنجاهمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک با تهران، اعلام کرد که ارزش زیادی برای روابط دو جانبه قائل است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی جی تی ان، «شی جینپینگ» رئیس جمهور چین در پیامی به «سید ابراهیم رئیسی» همتای ایرانی، پنجاهمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک بین دو کشور را تبریک گفت.
شی جینپینگ گفت که از زمان ایجاد همکاری راهبردی جامع در سال ۲۰۱۶، اعتماد سیاسی متقابل بین دو کشور تقویت شده و همکاری متقابل سودمند در زمینه های مختلف، پیشرفت مداوم داشته است.
وی همچنین گفت که چین و ایران از زمان آغاز همه گیری ویروس کرونا در حال کمک رسانی به یکدیگر بوده اند.
شی ادامه داد که وی ارزش زیادی برای روابط ایران با چین قائل است و مایل است که از پنجاهمین سالگرد روابط بین دو کشور به عنوان فرصتی برای تعمیق رابطه دوستی سنتی، تقویت همکاری ها در زمینه های مختلف و غنا بخشیدن به همکاری راهبردی جامع به نفع دو کشور و مردمانش، استفاده کند.
رئیس جمهور ایران نیز در پیامی گفت که هر دو کشور ایران و چین، تمدن های باستانی هستند و دوستی بین این دو همانند درختی کهن است که از هزاران سال تبادلات دوستانه (بین دو کشور) تغذیه می شود و پایه بنیان عمیقی جهت مشارکت راهبردی جامع است.
رئیسی همچنین گفت که ایران برای ایجاد روابط عالی با چین تعهدی راسخ دارد.
وی تاکید کرد همچنان که روابط دو جانبه وارد دهه ششم می شود، ایران به ارتقای سطح همکاری راهبردی با چین، تقویت ارتباطات برای گسترش همکاری های عملی در زمینه های مختلف و گسترش مداوم روابط بین دو کشور، ادامه خواهد داد.
پیشتر نیز «هوآ چون‌اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین، ضمن تبریک آغاز به کار دولت سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران، گفته بود: پکن معتقد است که ایران تحت هدایت ابراهیم رئیسی در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.
هوآ چون‌اینگ در ادامه اضافه کرده بود که چین اهمیت زیادی برای توسعه روابط دوجانبه قائل است و آمادگی کاملی را برای همکاری با ایران دارد.
وی همچنین در خاتمه گفته بود: ما قصد داریم تا از مناسبت پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور در راستای ارتقای روابط دوجانبه در سطوح جدید استفاده کنیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari