رئیس جمهور آمریکا در سخنانی گفت که ماموریت واشنگتن در افغانستان پایه ریزی دولت نبوده و منافع آن در جلوگیری از تجاوزات به خاک آمریکا بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، رئیس جمهور آمریکا در نشستی خبری پیرامون اوضاع افغانستان گفت: ماموریت ما پایه ریزی دولت در افغانستان نبود بلکه منافع ما در جلوگیری از تجاوزات به خاک آمریکا است.
جو بایدن افزود: من و تیمم اوضاع میدانی در افغانستان را دنبال می کنیم و به دنبال اجرای طرح های جایگزین که تدوین کردیم، هستیم.
وی با بیان اینکه اوضاع افغانستان سریعتر از آنچه انتظار می رفت، فرو پاشید، گفت: ارتش آمریکا نمی تواند در جنگی که نیروهای افغان آمادگی مشارکت در آن را ندارند، بجنگد.
بایدن ادامه داد: ما اشتباهات گذشته در افغانستان را تکرار نخواهیم کرد. دولت افغانستان با توصیه من مبنی بر ضرورت مصالحه با طالبان مخالفت کرد و تصاویری که بویژه درباره دیپلمات ها و فعالان در بخش بشردوستانه می بینیم بسیار دردناک است.
رئیس جمهور آمریکا در عین حال مدعی شد که کشورش به ارائه حمایت لازم از مردم افغانستان ادامه خواهد داد.
بایدن همچنین گفت که واشنگتن طی روزهای آینده هزاران آمریکایی را که در افغانستان مشغول فعالیت هستند از این کشور خارج خواهد کرد.
رئیس جمهور آمریکا با بیان اینکه از تصمیمش در خصوص پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان پشیمان نیست، مدعی شد: ما به مقابله با تروریسم در افغانستان و دیگر کشورهای جهان ادامه خواهیم داد.
بایدن افزود: ماموریت ما در افغانستان، طی دو دهه گذشته با اشتباهات زیادی مواجه بوده است. من می خواهم که ماموریت ما در افغانستان کوتاه و بر اساس اهداف مشخص باشد. به هیچ وجه از ارتشمان نخواهم خواست در جنگی داخلی در یک کشور دیگر بی وقفه بجنگد چرا که این به سود امنیت ملی ما نیست. من به تعهدم در قبال مردم آمریکا مبنی بر پایان دادن به حضور نظامی در افغانستان عمل کردم.

کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari