صدر اعظم آلمان در واکنش به تحولات سریع در افغانستان گفت، ساعات تلخی سپری می‌شوند و اکنون تلاش‌ها باید برای نجات تمرکز یابند.
به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک،«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در نشست حزب اتحادیه دموکراتیک مسیحی با ابراز نظر در مورد وضعیت در افغانستان گفت آلمان علاقه مند است از مردم افغانستان و موج احتمالی پناهندگان حمایت کند.
وی افزود: «علاوه بر این، ما باید با ترکیه همکاری نزدیک داشته باشیم».
صدر اعظم آلمان در این نشست در اشاره به فروپاشی سریع نیروهای افغان به مجرد خروج بخش اعظم نیروهای خارجی گفت که تصمیم خروج نیروهای آمریکایی ازافغانستان (خلأ ایجاد شده) تأثیر دومینویی در تمام این کشور داشته است. 
صدراعظم آلمان همچنین به سرازیر شدن احتمالی مهاجران افغان به اروپا اشاره کرد و گفت: قدرت افغان‌ها اکنون بر خروج از کشور، بر طالبان و وضعیت مرزها متمرکز است.
مرکل گفت: «ما ساعات تلخی را می‌گذرانیم، اکنون باید بر تلاش‌ها برای نجات تمرکز کنیم».
«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز روز یکشنبه در مورد وضعیت افغانستان گفت: «در ترکیه ما با موجی از مهاجران افغانستانی روبرو هستیم و ترکیه به تمام تلاش خود برای کمک به ایجاد ثبات در افغانستان و منطقه ادامه خواهد داد».
چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه  نیز با اشاره به اینکه سفارت ترکیه در کابل به فعالیت خود ادامه می‌دهد ، گفت که تمام عملیات کنسولی در نمایندگی‌های دیپلماتیک ترکیه ادامه دارد.
پس از فروپاشی شهرهای اصلی افغانستان در چند روز، نیروهای طالبان ساعات اولیه روز یکشنبه در کابل تجمع کردند. برخی تصاویر منتشر نشان می‌دهند که پس از سقوط کابل به دست طالبان، مردم افغانستان برای خروج از این کشور به «فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای» حمله کردند.
برخی رسانه‌ها اعلام کردند که یکی از دلایل حمله مردم به فرودگاه کابل این شایعه است که هواپیما بدون ویزا و پاسپورت شهروندان افغان را به کانادا منتقل می‌کنند. نیروهای امنیتی و آمریکایی در حال تلاش برای کنترل اوضاع هستند، اما هر لحظه بر تعداد افراد اضافه می‌شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari