وزیر امور خارجه چین معتقد است که پکن-مسکو باید همزمان با تقویت همکاری های راهبردی، طالبان افغانستان را به اتخاذ سیاستی معتدل در راستای ایجاد دولتی فراگیر ترغیب کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، «وانگ ئی» وزیر امور خارجه چین در گفتگویی تلفنی با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود تاکید کرد که چین و روسیه باید از منافع قانونی شان در افغانستان حفاظت کنند.
وانگ ئی گفت: شرایط در افغانستان به شدت تغییر کرده است. در میانه این فضای جدید، چین و روسیه باید روابط و همکاری های راهبردی را تقویت کنند.
وی ادامه داد: در ابتدا، باید از منافع قانونی چین و روسیه محافظت کنیم و بدون فوت وقت و با درک شرایط، از یکدیگر حمایت متقابل به عمل آوریم و همچنین اطمینان حاصل کنیم که طالبان با قبول مسئولیت، ایمنی شهروندان، موسسات و سازمان های چینی و روسی در افغانستان را به درستی تامین می کند.
وزیر امور خارجه چین در ادامه سخنانش گفت که نظام سیاسی جدید در افغانستان باید به روشنی بین گروه های متعدد تروریستی بین المللی تمایز قائل شود و با مهار و مبارزه برضد این نیروهای تروریستی، از اینکه افغانستان یک بار دیگر مامنی برای تروریست ها و نیروهای افراطی شود، جلوگیری کند.
وی همچنین با اشاره به رویکرد طالبان درباره اداره افغانستان گفت: ضروری است که طالبان تشویق شود تا سیاست معتدل و محتاطانه ای را در حوزه دین دنبال کند؛ با کلیه طرف ها برای تشکیل یک ساختار سیاسی فراگیر همکاری کند؛ به سیاست خارجی صلح آمیز و دوستانه پایبند باشد؛ همزیستی مسالمت آمیز به ویژه با کشورهای همسایه داشته باشد و بهبود شرایط و توسعه افغانستان را تسهیل کند.
وانگ همچنین یادآور شد: برخی از دولت های غربی تلاش می کنند که بین چین و روسیه تفرقه بیندازند. چنین اقداماتی هرگز موفق نخواهد بود.
وی در پایان افزود: طرفین باید به تقویت مبادلات سطح بالا، افزایش اعتماد سیاسی دوجانبه، گسترش همکاری های راهبردی مداوم، ادامه دهند. چین و روسیه شرکای راهبردی حقیقتاً قابل اعتماد، مورد اطمینان و ثابت برای یکدیگر هستند.
پیشتر نیز، چین در واکنش به تحولات افغانستان اعلام کرده بود که به دنبال «روابط دوستانه» با گروه طالبان است. پکن همچنین از «فعالیت عادی» سفارت چین در کابل خبر داده بود.
به گفته «هوا چونینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین، دولت پکن به حق تعیین سرنوشت مردم افغانستان احترام می گذارد و خواهان توسعه روابط و همکاری با این کشور است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari