دولت اوگاندا اعلام کرد با درخواست آمریکا برای اسکان موقت ۲ هزار پناهجوی افغان که به دلیل سلطه طالبان از افغانستان فرار کرده‌اند، موافقت کرده است.
به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، اوگاندا تجربه زیادی در پذیرش پناهجویان متواری از خشونت دارد و هم اکنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر از سودان جنوبی در این کشور زندگی می‌کنند.
استر انیاکان داوینیا، مشاور وزیر مهاجران، آمادگی برای بلایای طبیعی و امداد گفت: آمریکا این درخواست را مطرح کرد و یوری موسونی، رییس جمهوری اوگاندا با اسکان موفقت ۲ هزار پناهجوی افغان موافقت کرده است.
وی افزود: این افراد به مدت سه ماه در اوگاندا سکونت خواهند داشت و سپس آمریکا آن‌ها را به جای دیگری خواهد فرستاد. هنوز مشخص نیست چه زمانی پناهجویان افغان وارد اوگاندا خواهند شد. دو کشور آلبانی و کوزوو نیز با درخواست آمریکا برا پذیرش موفقت پناهجویان افغان موافقت کرده‌ اند.
از سوی دیگر دولت بنگلادش روز سه شنبه از رد درخواست آمریکا برای اسکان موقت افغان‌ ها در این کشور خبر داد.
دیلی استار در این رابطه نوشت: بنگلادش درخواست آمریکا برای پناه دادن موقت به برخی از مردم افغانستان را رد کرد و گفت بنگلادش با دادن سرپناه به بیش از یک میلیون مسلمان روهینجایی در حال حاضر در یک مشکل بزرگ قرار دارد.
ای کی عبدالکلام وزیر امور خارجه بنگلادش گفت: بله، آمریکا از ما درخواست کرده است تا افغان‌ها را اسکان دهیم. اما ما این درخواست را رد کرده‌ ایم زیرا تعداد زیادی پناهجوی روهینجا را پذیرفته‌ ایم و با مشکل بزرگی مواجه شده‌ ایم.  
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari