درحالی که بسیاری از سیاستمداران در واکنش به حوادث افغانستان منشورها و قوانین بین‌المللی را انتخاب کردند، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از آیه قرآن که طالبان و تمام طرف‌های سیاسی افغانستان آن را به خوبی می‌فهمند، استفاده کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، کریم خان، دادستان دیوان کیفری بین‌المللی از افغان‌ها خواست به آشتی مسالمت آمیزی دست یابند.
وی به این آیه قرآن استناد کرد: “مِنْ أَجْلِ ذلِکَ کَتَبْنا عَلی بَنی إِسْرائیلَ أَنَّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْساً بِغَیْرِ نَفْس أَوْ فَساد فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَّما قَتَلَ النّاسَ جَمیعاً وَ مَنْ أَحْیاها فَکَأَنَّما أَحْیَا النّاسَ جَمیعاً وَ لَقَدْ جاءَتْهُمْ رُسُلُنا بِالْبَیِّناتِ ثُمَّ إِنَّ کَثیراً مِنْهُمْ بَعْدَ ذلِکَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ (32 مائده) به همین جهت، بر بنی اسرائیل مقرر داشتیم که هر کس، انسانی را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روی زمین، بکشد، چنان است که گوئی همه انسان‌ها را کشته و هر کس، انسانی را از مرگ رهائی بخشد، چنان است که گوئی همه مردم را زنده کرده است. و رسولان ما، با دلائل روشن برای ارشاد آن‌ها آمدند، اما بسیاری از آن‌ها، پس از آن در روی زمین، تعدّی و اسراف کردند.
این در حالی است که طالبان دو روز پس از سیطره بر کابل دستور عفو عمومی کارمندان دولت را صادر کردند و از زنان خواستند در دولت آتی شرکت کنند.
خان گفت: اکنون زمان عمل کردن به این توصیه و دستور قرآن رسیده است و از خداوند می‌خواهم قلب همه این افراد پذیرای این آیه و تعلیم اسلامی دیگر باشد. در این زمان از تغییر و عدم اطمینان از وضعیت افغانستان می‌توان به آشتی مسالمت آمیز دست یافت. از نزدیک تحولات افغانستان را پیگیری می‌کنم و نگران افزایش خشونت در این کشور هستم. افغانستان برای مدتی بسیار طولانی از بی‌ثباتی و ناامنی رنج برد و من از تمام تلاش‌ها برای کاهش مرگ و رنج و مشکلات مردم افغانستان حمایت می‌کنم. از تمام طرف‌ها می‌خواهم به قوانین بشردوستانه بین‌المللی از جمله حمایت از غیرنظامیان پایبند باشند. ما آماده همکاری با تمام طرف‌ها برای تحقق این هدف هستیم.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari