طالبان در کابل ایست‌های بازرسی ایجاد کرده، دسترسی به فرودگاه را محدود و تلفن‌های همراه افغان‌ها را برای یافتن تماس‌هایی به زبان انگلیسی مورد تجسس قرار می‌دهد.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه بیزینس اینسایدر، شبه‌نظامیان طالبان همچنین منازل و دفاتر افغان‌های مرتبط با دولت‌ها و سازمان‌های غربی را مورد تجسس قرار می‌دهند.
وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت، طالبان با ایجاد ایست‌های بازرسی در سراسر کابل نفوذش را در این منطقه تشدید کرده است. نیروهای طالبان تلفن‌های هوشمند افغان‌ها را برای یافتن هرگونه مساله مشکوک مورد جستجو قرار می‌دهد.
بسیاری از شهروندان افغان از بیم دستگیری یا تهدید از سوی طالبان، در حال حذف پیام‌ها و فیلم های خود مربوط به ۲۰ سال گذشته و پیش از تصرف کابل هستند.
طالبان همچنین در ورودی‌های فرودگاه کابل ایست‌های بازرسی ایجاد کرده است.
این روزنامه همچنین گزارش کرد، برخی از پروازها به قصد تخلیه شهروندان افغان یا دیگر اتباع تقریبا خالی فرودگاه کابل را ترک گفتند و علتش هم ایجاد این پست‌های بازرسی بوده است.
ایرباس ارتش آلمان که ظرفیت ۱۰۰ نفر را دارد روز سه شنبه با هفت نفر از فرودگاه برخاست.
کنترل طالبان بر شهر کابل در حالی صورت گرفته که فرودگاه دو روز پس ناآرامی و همزمان با تلاش مردم برای فرار از شهر به روی پروازهای غیرنظامی و نظامی باز شده است.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari