نماینده ائتلاف «سائرون» وابسته به جریان «صدر» در پارلمان عراق ضمن حمایت از تصمیم این جریان برای کناره گیری از انتخابات پارلمانی، گفـت: گمان نمی کنم انتخابات در موعد مقرر برگزار گردد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «بدر الزیادی» نماینده ائتلاف «سائرون» وابسته به جریان صدر در پارلمان عراق سخنانی را در خصوص عدم مشارکت این جریان در انتخابات پارلمانی پیش روی مطرح کرد.
بر اساس این گزارش، این نماینده پارلمان عراق ضمن حمایت از تصمیم جریان صدر برای کناره گیری از انتخابات پارلمانی زودهنگام، گفت: جامعه بین المللی می خواهد که تمامی طرف ها در انتخابات پارلمانی عراق مشارکت داشته باشند.
بدر الزیادی در ادامه اظهارات خود با اشاره به تثبیت موعد برگزاری انتخابات پارلمانی عراق توسط کمیساریای عالی انتخابات این کشور، گفت: گمان نمی کنم که با توجه به شرایط موجود، انتخابات در موعد تعیین شده برگزار گردد.
پیشتر دولت عراق اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی در تاریخ ۶ ژوئن (۱۶ خردادماه) برگزار می‌شود. با این حال، مقامات عراقی موعد تعیین شده برای برگزاری انتخابات را به تعویق انداخته و آن را به روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه) موکول کردند.
هر چند که اخبار ضد و نقیضی پیرامون احتمال تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق شنیده می‌شود اما تاکنون هیچ‌گونه خبر رسمی پیرامون این مسأله شنیده نشده است. افزایش گمانه‌زنی‌ها پیرامون تعویق قریب‌الوقوع زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق واکنش‌های زیادی را در صحنه سیاسی این کشور به دنبال داشته است.
بسیاری از شخصیت‌های سیاسی عراق به این مسأله واکنش نشان داده و اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی زیر بار تعویق زمان برگزاری انتخابات نخواهند رفت. در همین راستا، شیخ عبد الامیر التعیبان نماینده پارلمان عراق تصریح کرد: هرگونه تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق به مثابه کودتا علیه اراده مردمی در این کشور است.
وی همچنین گفت: برخی گروه‌های صاحب نفوذ در ساختار دولت به دنبال این هستند تا برای مدت طولانی‌تری در پست‌های تصمیم گیری کشور حضور داشته باشند. به همین دلیل آنها برای تعویق زمان برگزاری انتخابات تلاش می‌کنند.
از سوی دیگر، چندی پیش ائتلاف «وطنیه» که «أیاد علاوی» ریاست آن را برعهده دارد انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق را اعلام کرد. «وائل عبد اللطیف» از مقامات ائتلاف وطنیه در این زمینه اعلام کرد: در شرایط کنونی وضعیت به گونه‌ای است که مشارکت در انتخابات پایین خواهد بود و نتیجه آن روی کار آمدن دولتی ضعیف است. پیش از این نیز «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام را اعلام کرده بود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari