سخنگوی طالبان گفت: ما اجازه نخواهیم داد که افغانستان برای تهدید کشورهای همسایه مورد استفاده قرار گیرد
به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در اولین کنفرانس مطبوعاتی پس از ورود به کابل در  مرکز رسانه‌ها که تعدادی از خبرنگاران زن هم حضور داشتند، گفت که ما توانستیم بعد از ۲۰ سال مبارزه، کشور خود را از اشغال آزاد کنیم: این افتخار بزرگ برای همه ملت ماست. افغانستان دوران حساسی را پشت سر می گذارد ما به مردم افغانستان تبریک می گوییم.
مجاهد گفت که ما قصد انتقام و ادامه جنگ نداریم و به فرمان رهبر این گروه، عفو عمومی برای خاتمه جنگ اعلام می‌کنیم: “ما در مورد ایجاد یک حکومت اسلامی و فراگیر تلاش داریم.”
مجاهد به شهروندان کابل اطمینان داد که امنیت کابل تامین شده است و هر روز بهتر خواهد شد: “امنیت سفارت‌ها و همه نهادهای خارجی را اطمینان می‌دهیم.”
وی ادامه داد: ما نمی خواهیم کسانی که به خارج رفته و کشور خود را ترک کرده اند در خارج از کشور بمانند و کسانی که خانه های خود را ترک کرده اند عفو می کنیم تا به آنجا بازگردند.
مجاهد گفت: ما با هیچ کس دشمنی نداریم ، و امروز من اعلام می کنم که جنگ های داخلی به پایان رسیده است.
مجاهد با اشاره به اینکه این جنبش در تلاش است تا افغانستان از وضعیت جنگی خارج شود ، تاکید کرد که جنگجویان جنبش عمداً یک شهروند افغان را دستگیر یا نکشته اند. و وی افزود: “ما به همه اطمینان می دهیم که هیچ کس را در معرض هیچ گونه آسیب یا آسیبی قرار نخواهیم داد.”
ذبیح الله مجاهد تاکید کرد که این جنبش به هیچ طرفی اجازه نمی دهد از خاک افغانستان برای تهدید کشورهای همسایه استفاده کند.
ذبیح الله مجاهد گفت: برخی از کشورهای همسایه و کشورهای جهان در مورد امارت اسلامی شک دارند. با این حال ما اطمینان می
 دهیم که به هیچ کس اجازه نخواهیم داد از خاک افغانستان برای تهدید کشورهای همسایه استفاده کند.
وی افزود: من به همه مردم افغانستان ، حتی کسانی که با نیروهای خارجی کار می کردند ، اطمینان می دهم که ما عفو عمومی را صادر کرده ایم و به آنها کاری نخواهیم داشت.
مجاهد درباره دولت آتی افغانستان گفت نظام جدید را سیاسیون تعیین خواهند کرد. ما تلاش داریم با تمامی جناح ها توافق کنیم با دکتر عبدالله رئیس کمیته آشتی افغانستان در تماس مداوم هستیم و شما به زودی شاهد رژیم و دولت خواهید بود تلاش داریم حکومت تشکیل شود اما بالطبع کمی باید منتظر بود، نیاز به وقت هست. 
مجاهد افزود که این جنبش می خواهد از بحرانی که افغانستان در حال گذر است خارج شده و روابط مثبتی با کشورهای همسایه داشته باشد ، تاکید کرد که جلسات جدی برای تشکیل یک سیستم حکومتی وجود دارد که خواسته های مردم افغانستان را برآورده کرده و به ارزش های اسلام احترام بگذارد.
ئی تاکید کرد: هدف جنبش طالبان ایجاد یک دولت جدید فراگیر در افغانستان است. آنها تصمیم خواهند گرفت که چه قوانینی را به مردم ارائه دهند ، دولت آینده با مشارکت کل ملت در این مورد برخورد خواهد کرد … ما در حال حاضر در حال تشکیل دولت هستیم ، می خواهم به شما اطمینان دهم.
به گفته این سخنگو ، طالبان متعهد شدند که به اعتقادات مذهبی و ارزش های معنوی همه افغان ها احترام بگذارند. مجاهد گفت: “طالبان متعهد به احترام به اعتقادات مذهبی و ارزش های معنوی همه افغان ها هستند.”
سخنگوی طالبان همچنین گفت که این جنبش “متعهد می شود تمام حقوق زنان را که از نظر شرع و قانون به آنها داده شده است در اختیار زنان کشور قرار دهداو گفت که طالبان “از نقش زنان” در جامعه قدردانی می کند. زنان حضورشان درسانه ها و در دستگاه قضایی پلیس و پزشکی ضروری است. زنان از حقوق اسلامی برخوردار خواهند بود.زنان می توانند کار کنند ، اما در چارچوب حقوق اسلامی و شریعت.
در پاسخ به این سوال که طالبان نسبت به ۲۰ سال گذشته تغییر کرده، گفت: از لحاظ اعتقادی همان هستیم ولی در بینش خود تغییرات مثبت و بزرگی داشته ایم
او درباره حملات انتحاری گفت: اینها بخشی از عوارض جنگ است و حتی عامل انتحاری خودش قربانی است. ولی در ۲۰ سال گذشته هیچ غیرنظامی را عمدا هدف نگرفتیم
مجاهد  گفت: افغانستان دیگر هیچ نوع مواد مخدر تولید نخواهد کرد … اکنون هیچ کس نمی تواند در  قاچاق مواد مخدر شرکت کند … از این پس ، افغانستان کشوری عاری از مواد مخدر خواهد بود.
جنبش طالبان وعده داد که رسانه ها آزادانه در افغانستان فعالیت خواهند کرد. مجاهد  گفت: من به شما اطمینان می دهم که ما با رسانه ها که آزادانه فعالیت می کنند در ارتباط خواهیم بود.
“ذبیح‌الله مجاهد” در طول سالیان دراز از طریق ایمیل، تلفن و شبکه‌های اجتماعی به عنوان سخنگوی گروه طالبان فعالیت می‌کرد.
 
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari