سخنگوی وزارت خارجه چین از درخواست پکن برای توقف تماسهای رسمی آمریکا با تایوان و همچنین فروش تسلیحات نظامی آمریکایی به این جزیره خودمختار خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «هوآ چون ئینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه اعلام کرد که پکن از مقامات واشنگتن می خواهد تا برای پرهیز از وخیم تر شدن روابط دوجانبه چین- ایالات متحده، تماسهای رسمی خود را با تایوان متوقف کرده، به فروش تسلیحات نظامی به این کشور پایان داده و به سیاست چین واحد به طور کامل پایبند باشند.
اظهارات این سخنگوی وزارت خارجه چین در ۳۹ اُمین سالگرد انتشار اعلامیه رسمی ایالات متحده- چین در مورد فروش تسلیحات نظامی به تایوان مطرحشد؛ اعلامیه ای که برای جلوگیری از وخیم شدن روابط دو کشور تهیه شده بود. با این حال چین و ایالات متحده بر سر تفسیر زبان این اعلامیه همچنان با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
هوآ همچنین به یازده قرارداد تسلیحاتی اشاره کرد که با ارزشی بالغ بر ۱۸.۳ میلیارد دلار میان دولت «دونالد ترامپ» با تایوان به امضاء رسید و آن را گواهی بر نقض عهد واشنگتن خواند و گفت که دولت بایدن نیز با نخستین قرارداد تسلیحاتی با تایوان به ارزشی بالغ بر ۷۵۰ میلیون دلار موافقت کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه افزود که «عزم و اراده راسخ چین در حراست از حاکمیت ملی و یکپارچگی سرزمینی خود نباید دست کم گرفته شود؛ حتی اگر اتحاد دوباره و صلح آمیز خواست و آرزوی مشترک تمام مردم چین باشد».
گفتنی است، یک روز پس از آنکه دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با عقد یک قرارداد تسلیحاتی بزرگ با تایوان موافقت کرد؛ دولت چین با محکوم کردن این اقدام، حق خود برای پاسخگویی متقابل را محفوظ دانست.
به گفته وزارت خارجه چین، تایوان بخشی از تمامیت ارضی این کشور است و فروش تسلیحات آمریکایی به منزله مداخله در امور پکن و نادیده گرفتن حق حاکمیت چین است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari