سخنگوی بلندپایه دولت ژاپن اعلام کرد که این کشور همچنان با «شمار اندکی» از شهروندان خود در افغانستان در تماس نزدیک است و در تلاش است تا امنیت آنان را پس از سقوط کابل تضمین نماید.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در پی وخامت وضعیت امنیتی در پایتخت افغانستان پس از ورود نیروهای طالبان به شهر کابل و در دست گرفتن کنترل کامل این شهر، ژاپن سفارت خود در کابل را تعطیل کرد و ۱۲ کارمند دیپلماتیک خود را از این سفارتخانه خارج کرد.
«کاتسونوبو کاتو» وزیر اصلی کابینه ژاپن در یک کنفرانس خبری گفت که هیچکدام از اتباع ژاپنی که هنوز در افغانستان هستند، متحمل هیچ جراحتی نشده‌اند؛ اما به دلایل امنیتی از ارائه جزئیات خودداری کرد.
یک مقام وزارت خارجه ژاپن نیز گفت که اکثریت این اتباع ژاپنی در سازمان‌های بین‌المللی فعال بودند، اما از ذکر شمار دقیق آنها خودداری کرد. وی در ادامه افزود که «تأمین امنیت اتباع ژاپنی که هنوز در افغانستان هستند، اولویت اصلی دولت ژاپن است».
آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن اعلام کرد که آخرین کارکنان این سازمان در ماه ژوئن خاک افغانستان را ترک کرده‌اند. یک نهاد فرامرزی دیگر به نام سازمان تجارت خارجی ژاپن نیز اعلام کرد که فاقد دفتر و نهادی در افغانستان است و از این رو پرسنلی در این کشور ندارد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari