عراق فردا (پنج‌شنبه) دهم محرم الحرام را به مناسب عاشورا و شهادت امام حسین (ع) تعطیل رسمی اعلام کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، دبیرخانه هیئت دولت عراق در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: روز پنجشنبه ۱۹ اوت ۲۰۲۱ به مناسبت دهم محرم الحرام ۱۴۴۳ هجری و سالروز شهادت امام حسین (ع) تعطیل رسمی اعلام شد.
جزئیات طرح پشتیبانی فوریت‌های پزشکی مراسم عاشورا
وزارت بهداشت عراق طرح پشتیبانی فوریت‌های پزشکی را برای مراسم عاشورا آماده کرده است.
«فاضل عکلة الربیعی»، مدیر مرکز عملیات و فوریت‌های پزشکی وزارت بهداشت عراق گفت: وزارت بهداشت، طرح پزشکی ویژه‌ای برای ارائه بهترین خدمات پیشگیرانه، پزشکی، درمانی و پوشش راه‌های منتهی به استان کربلا با تیم‌ها و واحدهای پزشکی به مناسبت مراسم عاشورا آماده کرده است تا بهترین خدمات پیشگیرانه و درمانی به زائران ارائه، و آمادگی حداکثری برای مقابله با هرگونه حوادث فوریتی با هماهنگی با طرف‌های مرتبط تضمین شود.
وی در ادامه افزود: این طرح شامل تشکیل اتاق عملیات و هماهنگی مشترک بین وزارت بهداشت، وزارت دفاع و کشور برای تبادل اطلاعات و تسهیل ماموریت تیم‌های پزشکی و بهداشتی و حرکت خودروهای اورژانس برای حمل و نقل هرگونه مورد اورژانسی در حین مراسم و ارتباط مداوم با اداره بهداشت کربلا و ادارات مرتبط برای پیگیری وضعیت و تامین نیازهای لازم می‌شود.
الربیعی اشاره کرد که بخش اورژانس، خودروهای اورژانس را برای پشتیبانی از تلاش‌های پزشکی اداره بهداشت کربلا و حضور در مسیرها اعزام کرده و واحدهای پزشکی ثابت و سیار در مسیرهای زائران مستقر شده‌اند.
وی همچنین بیان کرد که همه داروهای حیاتی و نیازهای ضروری تامین و تهیه شده است و گروه‌هایی برای پیگیری اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخشی به زائران تشکیل شده و هماهنگی و همکاری با هیئت‌ها و دفاتر اماکن دینی و موکب‌های حسینی درخصوص لزوم پایبندی به توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از مسمومیت غذایی، بیماری‌های قابل انتقال از طریق آب و غذا و تشدید اقدامات پیشگیرانه از ابتلا به ویروس کرونا صورت گرفته است.
تصاویری از آمادگی‌ها در بین‌الحرمین برای برگزاری مراسم “طویریج”
بین الحرمین خود را برای استقبال از عزاداران حسینی در مراسم طویریج آماده می‌کند.

در این نوع عزاداری، عزاداران با پای برهنه از شهری که در نزدیکی کربلا معلا قرار دارد، حرکت می‌کنند و در حالی که هروله می‌کنند و با دست بر سر و صورت خود می‌زنند، خودشان را به حرم سالار شهیدان، أبا عبدالله الحسین (ع) می‌رسانند و پس از زیارتی کوتاه مدت که چند دقیقه‌ای بیشتر طول نمی‌کشد، حرم را ترک می‌کنند.

این مراسم قبل از نماز ظهر و عصر از منطقه طویریج آغاز شده، به گونه‌ای که عزاداران نماز را در میانه‌ راه و در نزدیکی خیمه‌گاه اقامه کرده و پس از خاموش کردن خیمه‌های آتش گرفته خود را دوان دوان و هروله‌کنان به حرم حسین بن علی علیه‌السلام می‌رسانند.

طویریج که نام دیگر آن “هندیه” است نام منطقه‌ای در ۱۰ کیلومتری کربلاست که در زمان قیام حسینی محل قبیله بنی‌اسد بوده و عزاداران حسینی در کربلا به رسم دیر رسیدن این دسته در عصر عاشورا به کربلا، مراسم عزاداری خود را از این منطقه آغاز می‌کنند و تمام ۱۰ کیلومتر را با پای برهنه و هروله‌کنان لبیک می‌گویند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari