یک رسانه عرب زبان با اشاره به نشست کشورهای همسایه عراق به دلایل دعوت نشدن سوریه به این نشست پرداخته است و حضور فرانسه و ماکرون در این نشست را زیر سئوال برده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، رأی الیوم در مطلبی درباره نشست کشورهای همسایه عراق در بغداد که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود، آورده است: آیا انصراف الکاظمی از دعوت اسد برای حضور در نشست کشورهای همسایه عراق با فشار آمریکا انجام شده است؟ این دشمنی با سوریه به چه دلیل است؟ آیا فرانسه همسایه بغداد است که ماکرون رهبری این نشست را برعهده داشته باشد؟ آیا الکاظمی از تحولات افغانستان درس عبرت نمی‌گیرد؟
این رسانه می‌نویسد: مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نزدیک به آمریکا دو بار ما شگفت زده کرد؛ نخست دعوت از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه برای حضور در نشست کشورهای همسایه عراق که قرار است در اواخر ماه جاری میلادی برگزار شود، و دوم هنگامی که خیلی شتابزده و به شکل غیردیپلماتیک این دعوت را تکذیب کرد و شرایطی ایجاد کرد که به بحران داخلی در کشوری که با بحران‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، منجر خواهد شد.
این رسانه گزارش داد: اعتراف می‌کنیم که این تکذیب و در قالب بیانیه رسمی، ما را شوکه کرد و این دومین باری است که الکاظمی سوریه را به شکل تحریک آمیز نادیده می‌گیرد. اولین بار زمانی بود که در منطومه همکاری منطقه‌ای شامل اردن و مصر و عراق موسوم به شام جدید، شام تاریخی یعنی سوریه را نادیده گرفت و آنرا مشارکت نداد.
رأی الیوم نوشت: الکاظمی مواضع تحریک آمیز خود را هنگامی که از بشار اسد برای شرکت در نشست امنیتی با نام کشورهای همسایه عراق، دعوت نکرد، ادامه داده است. بسیاری از کشورها مانند مصر و امارات و قطر و فرانسه که همسایه عراق نیستند دعوت شده اند و سوریه که بیش از هشت هزار سال همسایه عراق است دعوت نشده است.
این رسانه می‌نویسد: قطعاً آقای الکاظمی نه تاریخ را خوب خوانده و نه به تحولات شتابزده در خاورمیانه و دنیا توجه می‌کند یا شاید هم نمی‌خواهد که درس بگیرد. علت این مواضع هم فشار آمریکایی است که دوبار به پایتختش رفته است یعنی همان کشوری که اراضی سوریه را اشغال کرده است و در توطئه منطقه‌ای و بین المللی برای از بین بردن تمامیت ارضی آن ظرف ده سال شرکت کرده است. آمریکایی که شوکت و رهبری آن بر دنیا در حال از دست رفتن است علت این مواضع هم فشار آمریکایی است که دوبار به پایتختش رفته است یعنی همان کشوری که اراضی سوریه را اشغال کرده است و در توطئه منطقه‌ای و بین المللی برای از بین بردن تمامیت ارضی آن ظرف ده سال شرکت کرده است. آمریکایی که شوکت و رهبری آن بر دنیا در حال از دست رفتن است.
رأی الیوم آورده است: ما مواضع الکاظمی و دولتش را درک نمی‌کنیم. او به بهانه‌های متعدد حامی حضور نیروهای آمریکایی در عراق است و این ناقض مصوبه پارلمان عراق است که بر خروج نیروهایش در اسرع وقت اصرار دارد.
این رسانه گزارش داد: ما امیدوار بودیم که الکاظمی در کنار سوریه در برابر توطئه‌های آمریکایی بایستد و حامی این کشور باشد و نیازهای نفتی آنرا تأمین و کمک‌های غذایی برای کاهش رنج مردم سوریه که به علت تحریم آمریکا و اشغال چاه‌های نفت و گاز و منطقه تأمین کننده غلات سوریه در شرق فرات از سوی اشغالگران آمریکایی، متحمل رنج شده اند، باشد اما متأسفانه این کار را نکرد.
رأی الیوم می‌نویسد: علت نابودی سوریه و تحریم آن، مخالفتش با اشغال عراق و حمایت از مقاومت شجاعانه ای بود که آمریکا را به زانو درآورد و آنها را مجبور به خروج از عراق در سال ۲۰۱۱ کرد. سوریه و رئیس جمهور آن افتخار نمی‌دهد که در نشستی به رهبری ماکرون شرکت کند و در نشستی شرکت کند که سران کشورهایی که علیه آن توطئه و آنرا به ویرانی کشانده و دهها هزار تروریست را به این کشور سرازیر کردند، حضور دارند.
این رسانه در پایان آورده است: باید به الکاظمی یادآور شویم که آمریکایی که امروز در کنارش ایستاده است، امروز متحمل شکستی ذلت بار در افغانستان شده است و از حمایت همه متحدان و عوامل خود در افغانستان دست برداشته است و آنها را تنها به حال خود رها کرده است. او لابد ازدحام هزاران یتیم آمریکا که برای فرار به فرودگاه کابل روی آورده اند، را دیده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari