رای الیوم با اشاره به تحولات افغانستان نوشت: برای آمریکاییها جان سگهایشان مهم‌تر از متحدان و عوامل سرسپرده شان است و این باید مایه عبرت دوستان واشنگتن در لبنان باشد.
به گزارش خبرگزاری مهر، رای الیوم در مطلبی با اشاره به شکست خفت بار آمریکا در افغانستان و دست برداشتن جو بایدن از حمایت مزدورانش در این کشور که هنگام اشغال نظامی افغانستان طی بیست سال گذشته خدمات زیادی به اشغالگران آمریکایی کردند، آن‌را به مثابه درس عبرتی برای سیاستمداران لبنانی وابسته به آمریکا و غرب دانسته است.
این رسانه می‌نویسد: آمریکا و اسرائیل عامل همه بحران‌هایی هستند که لبنان با آن دست و پنجه نرم می‌کند از بحران سوخت گرفته تا بحران حاد اقتصادی و گرسنگی و نایاب شدن دارو.
رای الیوم گزارش داد: متاسفانه سیاستمداران لبنانی وابسته به غرب از شکست متحدشان آمریکا در افغانستان درس عبرت نمی‌گیرند و از شکست‌های سابقشان هم درس نمی‌گیرند و روی قدرت‌های منطقه‌ای و بین المللی حساب بازکرده‌اند و به همین دلیل است که اوضاع این کشور از بد به سمت بدتر حرکت می‌کند.
این رسانه نوشت: با سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان مبنی بر آنچه جریان دارد بخشی از جنگ اقتصادی هدفمند با هدف به زانو درآوردن مردم لبنان است، هم نظر هستیم.
رای الیوم می‌نویسد: آمریکایی‌ها در افغانستان به شکل شنیع که زیبنده کشوری که خود را قدرت بزرگ می‌داند، شکست خوردند. اسرائیلی‌ها هم در غزه شکست خوردند و بیشتر آنها به دنبال یافتن پناهگاه امنی در اروپا و آمریکا هستند تا به سرنوشت مزدوران آمریکا در افغانستان گرفتار نشوند.
این رسانه آورده است: به طور حتم آنچه در افغانستان رخ داد نه فقط در لبنان بلکه در فلسطین اشغالی هم رخ خواهد داد و بسیار نزدیک‌تر از آنچه بسیاری تصور می‌کنند، خواهد بود.
رای الیوم می‌نویسد: آمریکایی‌ها جان سگ‌هایشان برایشان بیشتر می‌ارزد و آنها را در اولویت سوار کردن در هواپیما قرار می‌دهند.
این رسانه در پایان آورده است: همانگونه که سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان گفت، آمریکا به ایادی خود در لبنان هم اهمیتی نخواهند داد و چه بسا به شکل بدتری از همتایان افغانشان با آنها رفتار کنند.
گفتنی است که تصویری از سوارشدن سگ آمریکایی در پرواز جنجالی ۲ روز پیش هواپیمای آمریکایی از فرودگاه کابل در شبکه‌های اجتماعی جنجال برانگیز شده است.
برای آمریکا جان سگهایش مهم تر از متحدانش است
در این پرواز ۶۴۰ افغانستانی که کارمندان امریکایی‌ها بودند در بخش بار هواپیمای ترابری نظامی روی زمین جا داده شدند. تعداد زیادی هم نتوانستند سوار شوند و از هواپیما به پایین پرت شدند و جان باختند. اما سگ‌های آمریکایی پیش از افغانستانی‌ها وارد هواپیما شدند.
انتشار این عکس از آن پرواز جنجالی واکنش‌های زیادی در پی داشته است.
در آن پرواز ۳ شهروند افغانستانی که روی چرخ‌های هواپیما سوار شده بودند هنگام برخاستن هواپیما از باند فرودگاه از هواپیما به روی باند سقوط کردند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari