سخنگوی طالبان می گوید چین با توجه به توان و قدرت اقتصادی که دارد؛ می تواند نقش پررنگی در بازسازی و آبادی افغانستان ایفا کند.
به گزارش خبرگزاری مهر، سهیل شاهین سخنگوی طالبان در مصاحبه با شبکه «سی جی تی ان» چین، گفت که دولت پکن می تواند نقشی سازنده در پیشبرد صلح و آشتی در افغانستان داشته باشد و از حضورش برای مشارکت در بازسازی این کشور استقبال می شود.
وی در این باره افزود: چین کشوری بزرگ با اقتصاد و توانایی های عظیم است. به گمان من آنها می توانند نقشی بزرگ در بازسازی و بازپروری افغانستان داشته باشند.
مصاحبه شاهین ساعاتی پس از آن منتشر شد که وزارت خارجه چین، رفتار طالبان را در مقایسه با گذشته، معقولانه تر ارزیابی کرد.
این در حالی است که وانگ ئی وزیر خارجه چین نیز در تماس تلفنی با دومینیک راب همتای انگلیسی، گفته بود: از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم تا از اِعمال فشار بر افغانستان در دوران فعلی انتقال قدرت دست برداشته و از این کشور به مثابه عرصه‌ای برای تسویه حساب استفاده نکند.
افزون بر این، وزیر خارجه چین اعلام کرد که پکن بر مبنای اصل عدم مداخله در امور داخلی، خواهان ادامه دادن به ایفای نقشی سازنده در قضیه افغانستان است.
وانگ در گفتگو با راب تاکید کرد که وضعیت فعلی در افغانستان نشان می‌دهد که مردم این کشور در کل از دولتی که از خارج تحمیل شده و فاقد بنیانی اجتماعی است، حمایت نمی‌کنند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari