یک نماینده پارلمان عراق در سخنانی تصریح کرد: ایالات متحده آمریکا، عربستان سعودی و امارات در انتخابات پارلمانی عراق مداخله می کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «ریاض المسعودی» نماینده پارلمان عراق سخنانی را در خصوص مداخلات خارجی در انتخابات پارلمانی این کشور مطرح کرد. وی گفت: آمریکا، عربستان و امارات در انتخابات عراق مداخله می‌کنند.
بر اساس این گزارش، این نماینده پارلمان عراق تأکید کرد: اینکه برخی تصور می‌کنند که تنها آمریکا و کشورهای غربی در انتخابات عراق مداخله می‌کنند سخت در اشتباه هستند زیرا بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات نیز در این فرایند مداخله آشکار انجام می‌دهند.
المسعودی در ادامه نیز یادآور شد: برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق طبق موعد از پیش تعیین شده خواسته مرجعیت و مردم این کشور است. انتخابات عراق نباید با تأخیر مواجه شود.
پیشتر دولت عراق اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی در تاریخ ۶ ژوئن (۱۶ خردادماه) برگزار می‌شود. با این حال، مقامات عراقی موعد تعیین شده برای برگزاری انتخابات را به تعویق انداخته و آن را به روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه) موکول کردند.
هر چند که اخبار ضد و نقیضی پیرامون احتمال تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق شنیده می‌شود اما تاکنون هیچ‌گونه خبر رسمی پیرامون این مسأله شنیده نشده است. افزایش گمانه‌زنی‌ها پیرامون تعویق قریب‌الوقوع زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق واکنش‌های زیادی را در صحنه سیاسی این کشور به دنبال داشته است.
بسیاری از شخصیت‌های سیاسی عراق به این مسأله واکنش نشان داده و اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی زیر بار تعویق زمان برگزاری انتخابات نخواهند رفت. در همین راستا، شیخ عبد الامیر التعیبان نماینده پارلمان عراق تصریح کرد: هرگونه تعویق زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق به مثابه کودتا علیه اراده مردمی در این کشور است.
وی همچنین گفت: برخی گروه‌های صاحب نفوذ در ساختار دولت به دنبال این هستند تا برای مدت طولانی‌تری در پست‌های تصمیم گیری کشور حضور داشته باشند. به همین دلیل آنها برای تعویق زمان برگزاری انتخابات تلاش می‌کنند.
از سوی دیگر، چندی پیش ائتلاف «وطنیه» که «أیاد علاوی» ریاست آن را برعهده دارد انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق را اعلام کرد. «وائل عبد اللطیف» از مقامات ائتلاف وطنیه در این زمینه اعلام کرد: در شرایط کنونی وضعیت به گونه‌ای است که مشارکت در انتخابات پایین خواهد بود و نتیجه آن روی کار آمدن دولتی ضعیف است. پیش از این نیز «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام را اعلام کرده بود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.