نخست‌وزیر اردن در سخنانی با اشاره به تمایل کشورش به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب، بر تغییرات در سیاست آمریکا در قبال سوریه تاکید کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، بشر الخصاونه، نخست‌وزیر اردن در سخنانی اظهار کرد که کشورش با پرونده پناهندگان سوری و هزینه آن با “مشکلات زیادی” روبرو است و بازگشت آنها به کشورشان به زودی اتفاق نخواهد افتاد.
الخصاونه گفت که جامعه بین‌المللی طی سال جاری میلادی تنها به هفت درصد از تعهداتش در قبال پناهندگان سوری در توافق با اردن، عمل کرده است.
وی ضمن رد اخبار منتشر شده مبنی بر تمایل اردن برای دادن تابعیت به آوارگان سوری، افزود: حق آوارگان سوری برای بازگشت به کشورشان حفظ می‌شود.
الخصاونه ادامه داد: منافع کشورهای همسایه سوریه و حتی منافع جامعه بین المللی نیز مستلزم مطرح بودن موضوع بازگشت آوارگان سوری در راس اتفاقات است.
وی با اشاره به موضع آمریکا در این باره نیز تاکید کرد: موضع دولت آمریکا نیز مقداری تغییر کرده است و لحن سرنگون کردن نظام این کشور به تغییر رفتار نظام این کشور تغییر کرده است.
نخست وزیر اردن با اشاره به اینکه کشورش همواره خواهان راه حل سیاسی جامع برای پایان دادن به درگیری در سوریه است، افزود: بر هیچ کس پوشیده نیست که جامعه بین‌المللی امروز به آنچه اردن سال‌ها قبل می‌گفت توجه کرده است. با این حال امروز می‌تواند در هر صورت مفید باشد.
الخصاونه همچنین گفت که اردن، مصر و “برخی کشورهای برادر” علاقمند به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب هستند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari