انگلیس و ایالات متحده آمریکا در یک بیانیه مشترک از اتخاذ اقدامات لازم علیه عاملان مسمومیت ادعایی «آلکسی ناوالنی» منتقد سرشناس روس خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه با انتشار بیانیه مشترک واشنگتن- لندن اعلام کرد که این کشور در اتخاذ تدابیر (تنبیهی) لازم علیه عاملان مسمومیت ادعایی منتقد سرشناس روس- الکسی ناوالنی – با انگلیس همراهی می‌کند.
این در حالی است که اوایل روز جمعه به وقت محلی، دولت انگلیس از تحریم هفت تبعه روس که گفته می‌شود مأموران اطلاعاتی روسیه و مظنون به دست داشتن در عملیات ادعایی مسمومیت ناوالنی بوده‌اند، خبر داد و این اقدام را هشداری به روسیه به دلیل استفاده این کشور از سلاح‌های شیمیایی دانست.
در بیانیه مشترک ایالات متحده و انگلیس به اقدامات مشخصی اشاره نشده است.
شایان ذکر است که وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد ایالات متحده مؤسسه آزمایش پزشکی نظامی روسیه را به فهرست تحریم‌های مربوط به حادثه الکسی ناوالنی اضافه کرده است.
واشنگتن مدعی است که این مؤسسه که بخشی از ساختار وزارت دفاع فدراسیون روسیه است، با ساختارهای روسی که پیش از این به ظن مشارکت در توسعه سلاح‌های شیمیایی علیه آنها تحریم‌هایی اعمال شده بود، تعامل داشته است.
گفتنی است، ناوالنی پس از مسمومیت ادعایی در سیبری به تاریخ ۲۰ آگوست ۲۰۲۰ با ماده‌ای که به ادعای متخصصان غربی یک نوع گاز اعصاب موسوم به نوویچوک بوده است، برای درمان به آلمان منتقل شد.
مسکو همچنان اتهام‌های غرب مبنی بر دست داشتن در مسمومیت ناوالنی را رد کرده و آنها را به راه اندازی کارزاری با هدف مخدوش کردن وجهه روسیه در جامعه بین‌المللی متهم می‌کند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.