مسئله خروج غیرنظامیان از افغانستان به چالشی عظیم برای آمریکا تبدیل شده به طوری که واشنگتن در حال بررسی امکان به خدمت گرفتن پروازهای تجاری در کنار هواپیماهای نظامی برای تسهیل این امر است.
به گزارش خبرگزاری مهر، آسوشیتدپرس مدعی شده که دولت واشنگتن در نظر دارد که از خطوط هوایی تجاری آمریکا بخواهد تا جهت کمک به انتقال پناهجویان افغان پس از تخلیه آنها از افغانستان توسط هواپیماهای نظامی، هواپیما و خدمه فراهم کنند.
این در حالی است که فرماندهی حمل و نقل آمریکا در بیانیه ای گفت که وزارت دفاع (پنتاگون) دستور یا تائید هیچ گونه فعال سازی خطوط هوایی تجاری را طبق برنامه ناوگان هوایی ذخیره غیرنظامی، نداده است.
ناوگان هوایی ذخیره غیرنظامی برنامه ای در راستای کمک به توانایی هواپیماهای نظامی در طول بحران های مربوط به دفاع ملی است.
با این وجود، فرماندهی حمل و نقل گفت که در مورد فعال شدن احتمالی این برنامه به شرکت های هواپیمایی آمریکایی دستور هشداری را صادر کرده است.
در صورت درخواست تحت برنامه داوطلبانه، پروازهای تجاری تخلیه شدگان را از پایگاه های خارج از افغانستان به کشوری دیگر یا از فرودگاه بین المللی «دالس» در «ویرجینیا» به پایگاه های نظامی آمریکا منتقل می کنند.
پیشتر و در همین رابطه، بحرین که محل استقرار ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا و تروریست‌های سنتکام است، طی اعلامیه‌ای گفت که این پادشاهی اجازه استفاده از فرودگاه‌های این کشور را جهت ارائه خدمات ترانزیتی در راستای کمک به عملیات خروج نظامی آمریکا و ناتو از افغانستان، صادر کرده است.
بیانیه بحرین در حالی اعلام می‌شود که گفته می‌شود آمریکا در روز جمعه در رابطه با استفاده از پایگاه هوایی «العدید» در قطر با مشکلاتی مواجه شده چرا که این پایگاه مملو از افغان‌هایی است که گفته می‌شود در پی تسلط طالبان بر افغانستان، از این کشور فرار کرده‌اند.
بایدن در سخنرانی جمعه شب خود مدعی شد که آمریکا تاکنون ۱۳ هزار نفر را از افغانستان خارج کرده است حال آنکه دولت او نمی‌داند چه تعداد آمریکایی هنوز در افغانستان حضور دارند.
از سوی دیگر، لیندسی گراهام سناتور ارشد آمریکا از حزب جمهوریخواه هشدار داده چنانچه بایدن حتی یک شهروند آمریکایی یا مترجم افغان را جا بگذارد؛ با خطر استیضاح مواجه خواهد بود.
سقوط ۲ شهروند افغان از هواپیمای نظامی آمریکا در کابل، به نماد بی مسئولیتی بایدن در قبال افغانستان تبدیل شده و بی اعتمادی جهانی به دولت واشنگتن را افزایش داده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari