رئیس جمهور سابق آمریکا می گوید که در تاریخ، از وضعیت فعلی افغانستان به عنوان بزرگترین تحقیر سیاست خارجی آمریکا، یاد خواهد شد و مسئولیت این ناکامی متوجه دولت بایدن است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، خروج نظامیان بیگانه از افغانستان اگرچه به ابتکار عمل دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا و در نتیجه توافق واشنگتن-طالبان در فوریه ۲۰۲۰ رقم خورد؛ اما اجرای غیرمسئولانه آنکه به یک فضاحت بین المللی تبدیل شده است؛ بر عهده جو بایدن سکان دار فعلی کاخ سفید است.
از سوی دیگر، هرج و مرج حاصل از خروج نظامی بیگانگان که اوج آن را در فرودگاه کابل و در تخلیه غیرنظامیان شاهد هستیم؛ به فرصتی برای تسویه حساب های حزبی جمهوریخواهان و دموکرات ها تبدیل شده به ویژه آنکه طرفداران ترامپ از همین حالا برای انتخابات میان دوره ای ۲۰۲۲ و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ خیز برداشته اند.
در همین راستا، ترامپ در تازه ترین گردهمایی تبلیغاتی خود که در ایالت «آلاباما» برگزار شد؛ با گرفتن انگشت اتهام به سوی بایدن، گفت که تحولات اخیر افغانستان ناکامی بزرگی برای سیاست خارجی دولت فعلی واشنگتن تلقی می شود و یک شکست عظیم نظامی است که ناتوانی واشنگتن را به رخ می کشد.
ترامپ ادامه داد: در تاریخ، از وضعیت فعلی افغانستان به عنوان بزرگترین تحقیر سیاست خارجی آمریکا، یاد خواهد شد.
او از بایدن به این دلیل که ۸۳ میلیارد دلار از تجهیزات نظامی آمریکا را در افغانستان رها کرده است؛ به شدت انتقاد کرد و گفت: از این به عنوان بزرگترین شکست نظامی همه ادوار یاد خواهد شد. این خروج نظامی به منزله تسلیم شدن محض بود.
ترامپ در نهایت گفت: رویکرد اشتباه بایدن در قبال افغانستان، در بیستمین سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر، منجر به برافراشته شدن پرچم طالبان بر فراز سفارت آمریکا خواهد شد.
از روز یک‌شنبه و پس از سقوط پایتخت افغانستان به دست نیروهای طالبان، اوضاع فرودگاه بین‌المللی کابل به شدت بحرانی شد و این وضعیت همچنان ادامه دارد.
داخل و بیرون محوطه فرودگاه با ازدحام شدید هزاران نفر که قصد دارند هر چه سریع‌تر افغانستان را ترک کنند روبرو است.
در حالی که نظامیان آمریکایی کنترل فرودگاه را در دست گرفته‌اند، اعضای طالبان بیرون فرودگاه به بازرسی مردم و خودروها می‌پردازند و در این میان صدای تیراندازی هم به گوش می‌رسد.
در این میان، تصویر سقوط دو شهروند افغان از هواپیمای نظامی آمریکا به نماد خروج غیرمسئولانه آمریکا از افغانستان تبدیل شده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari