دولت مادرید امروز (یکشنبه) اعلام کرد، بایدن و نخست وزیر اسپانیا درباره استفاده از دو پایگاه نظامی در جنوب این کشور اروپایی به منظور اسکان افغان‌هایی که برای دولت آمریکا کار می‌کردند، به توافق رسیده‌اند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این تماس تلفنی ۲۵ دقیقه‌ای که شنبه شب صورت گرفت، جو بایدن و پدرو سانچز، رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر اسپانیا بر روی استفاده از پایگاه “مورون دو لا فرانترا”، در نزدیکی سویل و همچنین پایگاه “روتا” در نزدیکی کادیز برای اسکان پناهجویان افغان تا زمان انتقال به کشورهای دیگر توافق کردند.
در بیانیه دولت مادرید آمده است: سانچز و بایدن توافق کردند که از این دو پایگاه ارتش اسپانیا برای میزبانی از افغان‌هایی استفاده شود که تا پیش از این برای دولت آمریکا در افغانستان کار می‌کردند.
سانچز در توئیت روز شنبه خود نوشت: من گفتگویی معنادار با رئیس جمهوری آمریکا بایدن داشتم و در آن چندین مساله مورد بحث قرار گرفت که مهمترین آنها وضعیت افغانستان و همکاری بین مادرید و واشنگتن برای تخلیه شهروندان دو کشور از افغانستان بود.
هواپیمایی با ۱۱۰ پناهجوی افغان و خانواده هایشان شنبه شب وارد یک پایگاه نظامی در حومه مادرید شد که ۳۶ تن آنها برای دولت آمریکا در افغانستان کار می‌کردند.
این پایگاه میزبان پناهجویان افغان و خانوده‌هایشان است که برای اتحادیه اروپا کار می‌کردند و بعدا به سایر کشورهای این اتحادیه فرستاده می‌شوند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari