نخست وزیر جنگ طلب اسبق انگلیس که شریک اشغالگری آمریکا در افغانستان بود؛ تصمیم دولت واشنگتن را مبنی بر خروج از این کشور، فاجعه آمیز، خطرناک و غیرضروری تلقی کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، «تونی بلر» نخست وزیر اسبق انگلیس که ۲۰ سال قبل در همراهی با دولت وقت آمریکا با ادعای مقابله با تروریسم، نظامیان انگلیسی را روانه افغانستان کرد؛ اکنون مدعی شده که تصمیم واشنگتن جهت خروج از افغانستان باعث خوشحالی گروه‌های تروریستی تکفیری در سراسر دنیا شده است.
وی در مقاله بلندی که در وبسایت شخصی اش منتشر کرد؛ مدعی شد که این تصمیم آمریکا «به منزله رها کرن مردم افغانستان، فاجعه آمیز، خطرناک و غیر ضروری» بوده است. وی در ادامه ادعاهایش افزود که انگلیس «تعهدی اخلاقی» دارد که تا زمان «خروج همه آنهایی که باید تخلیه شوند» در افغانستان بماند.
بلر همچنین با اشاره به اینکه طالبان مجدداً در سراسر افغانستان ابراز وجود کرده است، ادامه داد که این خروج در راستای منافع غرب یا افغانستان نبوده است.
وی همچنین هشدار داد که تصمیم آمریکا برای اینکه انگلیس تا حد زیادی درباره این خروج بی اطلاع بماند، خطر تنزل این کشور به رده دوم قدرت‌های جهانی را در پی دارد.
تونی بلر، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا را متهم کرد به اینکه وی تصمیمش (جهت خروج نظامیان آمریکا از افغانستان) را تحت تاثیر شعار سیاسی احمقانه در مورد پایان دادن به «جنگ های ابدی»، اتخاذ کرده است.
بلر در حالی این ادعاها را مطرح کرده است که پیشتر «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس در پارلمان این کشور از تصمیم دولت خود برای خروج از افغانستان دفاع کرد و با وجود ۲۰ سال اشغالگری، مدعی شد که برای آینده بهتر مردم افغانستان تلاش می‌کند!
نخست وزیر انگلیس در سخنان خود مدعی شده بود: ما در مأموریت مان در متوقف کردن حملات تروریستی که از افغانستان انجام می‌شد، موفق شدیم! هر اقدامی که لازم بود را با هدف ثبات در افغانستان به انجام رساندیم.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.