وزیر امور خارجه سابق آمریکا ضمن انتقاد از رئیس جمهور کنونی کشورش به خاطر نحوه مدیریتش در مساله افغانستان و تلاش‌های دولتش برای تخلیه آمریکایی‌ها از این کشور، این اوضاع را "یک ناکامی در ابعاد قابل توجه" دانست.
به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه فاکس نیوز گفت: صریحا بگویم آنچه امروز جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا گفت اوضاع را بدتر کرد. من امروز هیچ چیزی از بایدن نشنیدم که به خانواده‌ها کمی آسودگی خاطر بدهد. هنوز هیچ برنامه‌ای برای برگرداندن آمریکایی‌های باقیمانده در افغانستان به خانه‌هایشان وجود ندارد. من از بایدن هیچ چیزی نشنیدم که به متحدانی که شما درباره‌شان صحبت می‌کنید، آسودگی خاطر بدهد.
وی افزود: این یک ناکامی در ابعاد قابل توجه است. ما مدت‌هاست چنین چیزی در آمریکا مشاهده نکرده‌ایم. آمریکا ابزار لازم برای درست کردن این اوضاع را دارد. ارتش ما قطعا می‌تواند راهی برای بازگرداندن این مردم و نابود کردن تسلیحات چند میلیارد دلاری که ما در افغانستان باقی گذاشتیم، پیدا کند اما این نیازمند عزم، ارداه و رهبری آمریکایی است و جو بایدن کلا از نشان دادن این امر امتناع کرده است.
بایدن در اظهارات روز جمعه‌اش اذعان کرد که تخلیه آمریکایی‌ها و تجهیزات آمریکایی از افغانستان یکی از بزرگ‌ترین و دشوارترین حمل‌ونقل‌های هوایی در تاریخ است.
دولت بایدن از سوی قانون‌گذارانی که نگران نحوه مدیریت مقامات دولت در پروازهای تخلیه هستند، مورد انتقاد قرار گرفته است.   
وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و لوید آستین، وزیر دفاع این کشور گزارشات منتشر شده اخیر در رابطه با چالش‌هایی که افغان‌ها و آمریکایی‌ها برای ورود به فرودگاه کابل با آنها مواجه هستند را تایید کردند.
وندی شرمن روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ما گزارشاتی را مشاهده کرده‌ایم که طالبان بر خلاف بیانیه‌های عمومی‌شان و تعهداتشان به دولت ما از ورود افغان‌هایی که خواهان خروج از افغانستان هستند به فرودگاه کابل جلوگیری می‌کنند.
لوید آستین نیز روز جمعه در تماسی تلفنی با قانون‌گذاران گفت:‌ من مطلع شدم که افغان‌ها و آمریکایی‌هایی که در تلاشند تا وارد فرودگاه کابل شوند، توسط طالبان مورد آزار و اذیت و یا ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.
این در حالی است که اظهارات بایدن در رابطه با آمریکایی‌هایی که تلاش می‌کنند وارد فرودگاه کابل شوند، کاملا متفاوت بود و گفت: ما هیچ نشانه‌ای از اینکه آمریکایی‌ها قادر به ورود به فرودگاه کابل نبوده‌اند، مشاهده نکرده‌ایم.
در همین حال پامپئو تاکید کرد که وی هیچ صحبتی از بایدن نشنیده است که طالبان را به خاطر اقداماتشان از جمله مانع‌تراشی در ورود آمریکایی‌ها به فرودگاه کابل بترساند و به آنها نسبت به اقدامات تلافی جویانه آمریکا هشدار دهد.  
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.