رئیس جمهور ایالات متحده در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که این کشور با همکاری طالبان محدوده امنیتی پیرامون فرودگاه بین المللی کابل را افزایش داده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه یکشنبه به وقت محلی در یک سخنرانی در کاخ سفید با اشاره به اینکه طالبان در توسعه محدوده امنیتیِ پیرامون فرودگاه کابل با نیروهای آمریکا «همکاری» کرده‌اند، اظهار داشت که وضعیت امنیتی در این فرودگاه «به سرعت در حال تغییر است».
وی همچنین گفت: «در شرایطی که اقدامات برای خروج اتباع آمریکا و پناهجویان افغان به خارج از خاک افغانستان در دست انجام است، ایالات متحده نگران شهروندانی است که در محوطه بیرونی فرودگاه تجمع کرده و هر آن ممکن است در معرض حمله گروه‌های تروریستی قرار گیرند».
رئیس جمهور آمریکا در این سخنرانی تلویزیونی همچنین گفت: «ما می‌دانیم که تروریست‌ها ممکن است از این وضعیت سو استفاده کنند. نخستین اولویت ما در کابل خارج کردن شهروندان آمریکایی از این کشور با سریع‌ترین و امن‌ترین روش ممکن است».
بایدن در ادامه اظهاراتش گفت که دولت آمریکا «در حال اجرای طرحی» برای خروج گروه‌هایی از اتباع آمریکایی است؛ طرحی که وزارت خارجه آمریکا آن را «انتقال امن و مؤثر اتباع (آمریکا) به محوطه فرودگاه (کابل)» می‌داند.
رئیس جمهور ایالات متحده از ارائه توضیحات بیشتر در مورد این طرح خودداری کرد، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دستکم یک مأموریت نجات با بالگرد را در داخل شهر کابل برای یافتن و انتقال اتباع آمریکایی اجرا کرده است.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari