وزیر خارجه ایالات متحده در پی انتقاد از ادعاهای خلاف واقع رئیس جمهور این کشور اقرار کرد که امحای کامل گروهک تروریستی القاعده در افغانستان صحت ندارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، روز جمعه «جو بایدن» رئیس جمهور ایالات متحده در میانه انتقادهای تند و گزنده از خروج شتابزده غرب از افغانستان که به کنترل طالبان بر بخشهای وسیعی از این کشور انجامید، منطق و دلیل حضور آمریکا در افغانستان را به زیر سؤال برد و در اظهاراتی تعجب‌آور گفت که «با توجه به امحای گروهک القاعده در افغانستان (!) در حال حاضر منافع آمریکا در این کشور چیست؟!»
این اظهارات جنجالی بایدن سبب شد که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده وادار شود به این واقعیت اعتراف کند که عدم حضور القاعده در افغانستان صحت ندارد؛ اقراری که با ادعاهای پیشین بایدن آشکارا در تناقض است.
بلینکن در مصاحبه با برنامه «فاکس نیوز ساندی» گفت: «همانطور که همه ما می‌دانیم، ما ۲۰ سال پیش با یک مأموریت و برای دستیابی به یک هدف به افغانستان رفتیم: اینکه با افرادی که در یازدهم سپتامبر (۲۰۰۱) به ما حمله کردند، مقابله کنیم و بن لادن را به دست عدالت بسپاریم که این کار را ما یک دهه پیش انجام دادیم و توان و قدرت القاعده را برای انجام دوباره اقدامی مشابه و حمله مجدد به خاک آمریکا از بین بردیم و طبق نقطه نظر رئیس جمهور (این عملیات) موفقیت‌آمیز بوده است!»
اما در ادامه این مصاحبه، «کریس والاس» مجری برنامه چندین بار با طرح پرسش‌هایی جدی بلینکن را به چالش کشید تا اینکه وزیر خارجه ایالات متحده در نهایت اقرار کرد که هنوز اعضا و بقایای گروهک تروریستی القاعده در خاک افغانستان حضور دارند.
البته وی به صراحت تصدیق نکرد که اظهارات رئیس جمهور (جو بایدن) مبنی بر امحای کامل بقایای گروهک تروریستی القاعده در خاک افغانستان صحت ندارد.
گفتنی است تهاجم نظامی آمریکا به افغانستان در سال ۲۰۰۱ تحت پوشش دروغین «مبارزه با تروریسم» و با هدف برکناری طالبان از مسند قدرت انجام گرفت. اما پس از گذشت ۲۰ سال حضور نظامیان اشغالگر آمریکا در افغانستان و صرف بیش از دو تریلیون دلار در این کشور، جدیدترین گزارش سازمان ملل نشان می‌دهد که اعضای گروهک القاعده دست کم در ۱۵ ولایت افغانستان حضور دارند.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari