بر اساس گزارش روزنامه استادائوی برزیل، لوییز ایناسیو لولا داسیلوا، فرناندو هنریکه کاردوسو، فرناندو کولور و خوزه سارنی، روسای جمهور اسبق برزیل از وزرای دفاع سابق و مقامهای موقت این کشور تقاضای عاجل کردند که نسبت به امکان یک کودتا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ این کشور هوشیار باشند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، به نوشته این روزنامه، لولا و دیگر روسای جمهوری سابق برزیل نسبت به رژه‌های نظامی ژایر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل  و تشدید تنشها با قوه قضاییه ابراز نگرانی کردند.
در تاریخ ۱۰ اوت بولسونارو در حالی که کنگره برزیل قرار بود نسبت به یکی از طرح‌های پیشنهادی مناقشه برانگیز این رهبر برزیل در مورد استفاده از برگه‌های کاغذی رای به جای آرای الکترونیک رای گیری کند، رژه‌ای با حضور خودروهای زرهی در مقابل ساختمانهای دفتر ریاست جمهوری و کنگره برگزار کرد. مخالفان دولت برزیل این رژه را تلاشی برای ارعاب قانونگذاران و به نمایش گذاشتن زور ارزیابی کردند.
روزنامه استادائو گزارش کرد، مقامهای نظامی به رهبران سابق اطمینان دادند که انتخابات ۲۰۲۲ طبق برنامه زمانی برگزار خواهد شد و برنده انتخابات قدرت را به دست خواهد آورد و بولسونارو نمی‌تواند به روی تبعیت نیروهای مسلح حساب باز کند. با این حال برخی ژنرالها به ابراز نگرانی درباره مانوری احتمالی با کمک پلیس نظامی پرداختند.
آلدو ربلو، وزیر دفاع اسبق برزیل در پاسخ به سوالی در خصوص مناقشه بولسونارو با قوه قضاییه گفت، چنین مسائلی را باید مقامهای غیرنظامی حل کنند نه مقامهای نظامی.
بولسونارو هم اکنون درگیر چند پرونده تحقیقات در خصوص فعالیتهایش به عنوان رئیس جمهور است. اوایل ماه جاری میلادی، دادگاه عالی برزیل تحقیقاتی را درباره ادعاهای این رئیس جمهور برزیل درباره این که سیستم رای گیری الکترونیک نسبت به تقلب آسیب پذیر است به جریان انداخت. همزمان این دادگاه شروع به تحقیق درباره خود بولسونارو از بابت مساله ادعای اشاعه اخبار دروغ کرد. چند روز بعد از آن هم دادگاه عالی برزیل تحقیقاتی درباره انتشار اسناد محرمانه پلیس فدرال توسط بولسونارو در توئیتر با هدف اثبات آنچه او آسب پذیری‌های سیستم رای گیری الکترونیک پرسابقه برزیل می داند به جریان انداخت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari