رئیس جمهور ایالات متحده در یک نشست خبری ادعا کرد که واشنگتن نسبت به خارج کردن اتباع آمریکا و افغان‌های در معرض خطر از افغانستان، «تعهدی تزلزل‌ناپذیر» دارد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «جو بایدن» رئیس جمهوری ایالات متحده شامگاه یکشنبه به وقت محلی در یک نشست خبری در کاخ سفید با اشاره به اینکه طالبان در توسعه محدوده امنیتیِ پیرامون فرودگاه کابل با نیروهای آمریکا «همکاری» کرده‌اند، اظهار داشت که وضعیت امنیتی در این فرودگاه «به سرعت در حال تغییر است».
وی همچنین گفت: «در شرایطی که اقدامات برای خروج اتباع آمریکا و پناهجویان افغان به خارج از خاک افغانستان در دست انجام است، ایالات متحده نگران شهروندانی است که در محوطه بیرونی فرودگاه تجمع کرده و هر آن ممکن است در معرض حمله گروه‌های تروریستی قرار گیرند».
رئیس جمهور آمریکا در این نشست خبری همچنین گفت: «ما می‌دانیم که تروریست‌ها ممکن است از این وضعیت سو استفاده کنند. نخستین اولویت ما در کابل خارج کردن اتباع آمریکا از این کشور با سریع‌ترین و امن‌ترین روش ممکن است».
جو بایدن همچنین مدعی شد که واشنگتن نسبت به خارج کردن شهروندان آمریکایی و افغان‌های در معرض خطر از افغانستان، «تعهدی تزلزل‌ناپذیر» دارد.
وی در ادامه اضافه کرد: «روشن بگویم؛ خارج کردن هزاران نفر از کابل امری سخت و دردناک است و مسئله این نبوده که چه زمانی شروع شده. ما راهی طولانی در پیش داریم و هنوز امکان اشتباهات بسیاری وجود دارد».
رئیس جمهور آمریکا سپس گفت که به وزارت خارجه این کشور دستور داده تا با آمریکایی‌هایی که در افغانستان هستند، از طریق تلفن، ایمیل یا هر وسیله دیگری تماس حاصل کنند و ایالات متحده برای آوردن آنها به فرودگاه برنامه دارد.
بایدن در ادامه اظهاراتش گفت که دولت آمریکا «در حال اجرای طرحی» برای خروج اتباع آمریکایی است؛ طرحی که وزارت خارجه آمریکا آن را «انتقال امن و مؤثر اتباع (آمریکا) به محوطه فرودگاه (کابل)» می‌داند.
رئیس جمهور ایالات متحده از ارائه توضیحات بیشتر در مورد این طرح خودداری کرد، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) دستکم یک مأموریت نجات با بالگرد را در داخل شهر کابل برای یافتن و انتقال اتباع آمریکایی اجرا کرده است.
آقای بایدن سپس تصریح کرد که ایالات متحده همچنین به افغان‌های متحد غرب و نیز آن دسته از افغان‌ها که در معرض خطر هستند، از جمله فعالان حقوق زنان و روزنامه‌نگاران، کمک خواهد کرد.
وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده مهلت ۳۱ آگوست (۸ شهریور) برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را تمدید خواهد کرد، گفت: «امیدواریم که مجبور به تمدید آن نشویم، اما باید ببینیم که چقدر از این فرایند طی شده و بعد دراین‌باره گفت‌وگو کنیم».
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari