اتحادیه اروپا اعلام کرد، خشونت نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین علیه مدافعان حقوق بشر و فعالان سیاسی غیرقابل قبول و نگران کننده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، نماینده اتحادیه اروپا در فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد: بازداشت ده‌ها فعال در رام الله توسط نیروهای امنیتی فلسطین و بدرفتاری با آن‌ها نگران کننده است. این نیروها بین ۲۱ و ۲۲ اوت ده‌ها فعال را که در اعتراضات شرکت کرده و خواهان شفافیت در تحقیقات و محاکمه مسئولان قتل نزار بنات، فعال سیاسی فلسطینی شده بودند، بازداشت کردند بعدا تعدادی از آن‌ها آزاد شدند اما تعدادی هنوز در بازداشت هستند. اخیرا گزارشات درباره بازداشت‌های سیاسی از سوی تشکیلات خودگردان فلسطین افزایش یافته است.
اتحادیه اروپا اعلام کرد که انتظار دارد تشکیلات خودگردان فلسطین به معیارهای توافق‌های بین المللی حقوق بشر از جمله آزادی بیان و آزادی تشکیل جمعیت‌ها و تجمع پایبند باشد.
این اتحادیه تأکید کرد: خشونت علیه مدافعان حقوق بشر و فعالان و معترضان غیرقابل قبول است. ما از تشکیلات خودگردان فلسطین می‌خواهیم به سرعت تحقیقات درباره قتل نزار بنات را به صورت شفاف و کامل و با تضمین مجازات عاملان به پایان برساند.
نماینده اتحادیه اروپا اعلام کرد که این بیانیه با توافق رؤسای هیئت‌های اتحادیه اروپا در قدس و رام الله و با تأیید رؤسای هیئت‌های نروژ، سوئیس و انگلیس صادر شده است.
دستگاه‌های امنیتی فلسطین طی سه روز گذشته ده‌ها فعال و از رهبران گروه‌های فلسطینی را بازداشت کردند. آن‌ها خواهان مجازات عاملان قتل بنات شده و با بازداشت فعالان مخالفت کرده بودند.
بازداشت شدگان از جمله خضر عدنان، از رهبران جهاد اسلامی فلسطین و از اسرای آزاد شده از آغاز اعتصاب نامحدود غذا در مخالفت با بازداشتشان خبر دادند.
از سوی دیگر نهادهای مدنی و داخلی فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کردند: تمام مذاکراتی که اخیرا با طرف‌های رسمی برگزار شد صرفا به شکل روابط عمومی بود و براساس نتایج آن اقدام جدی درباره اجرای قانون یا انجام تحقیقات جدی یا مجازات درباره نقض حقوق شهروندان اتخاذ نشد. هرگونه مذاکراتی باید به اقدامات جدی و تضمین مجازات و احترام به حقوق و آزادی‌های عمومی منجر شود. ما از گروه‌های سیاسی می‌خواهیم به نقش ملی خود در این مرحله خطرناک عمل کرده و مواضع جسورانه و طرح‌هایی را درباره تقویت حقوق و آزادی‌ها اتخاذ کنند.
در این بیانیه آمده است: تحقق عدالت در حق نزار بنات، فعال سیاسی که به دست دستگاه امنیتی فلسطین ترور شد، از طریق انجام تحقیقات جزائی شفاف و مجازات تمام عاملان ترور وی ممکن است. دادستانی کل باید تحقیقات جزائی جدی را درباره تمام نقض‌های صورت گرفته علیه حقوق شهروندان انجام دهد.
این نهادها بر لزوم صدور فوری فرمان برای برگزاری انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان و پارلمانی و شورای ملی سازمان آزادیبخش فلسطین”ساف” و مشخص کردن موعد آن تأکید کردند.
همچنین بر لزوم یافتن راه حل مناسب برای تضمین برگزاری انتخابات در قدس و مشارکت ساکنان تأکید کردند.
این نهادها رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و نخست وزیر را مسئول نقض‌های خطرناک و تجاوز در حق شهروندان دانستند و بر لزوم محاکمه نخست وزیر به دلیل شکست دولت در حمایت از حقوق شهروندان و محاکمه مدیر کل پلیس فلسطین و مدیر پلیس رام الله و البیره تأکید کردند.
این نهادها دادستان کل را مسئول بازداشت شرکت کنندگان در اعتراضات مسالمت آمیز و محاکمه آن‌ها دانست.
در این راستا دفتر حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه ای اعلام کرد، نیروهای امنیتی فلسطین ۲۳ تن را در رام الله به اتهام برگزاری تظاهرات بازداشت کردند. بیشتر این افراد قبل از تظاهرات بازداشت شده اند.
این دفتر اعلام کرد: بیشتر بازداشت شدگان به مشارکت در تجمع غیرقانونی و تحریک به فتنه و انتقاد از مقامات متهم شده‌اند. همچنین تعدادی از آن‌ها مدافع حقوق بشر و فعال سیاسی هستند.
این دفتر خواهان آزادی فوری این افراد شد و از دولت خواست به حمایت از حقوق تمام فلسطینی‌ها درباره تظاهرات مسالمت آمیز احترام بگذارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari