وزیر دفاع عراق امروز دوشنبه اعلام کرد، وضعیت در عراق کاملا متفاوت از وضعیت موجود در افغانستان است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جمعه عناد، وزیر دفاع عراق امروز با اشاره به تحولات افغانستان گفت اوضاع عراق با افغانستان متفاوت است.
عناد جمعه در گفتگو با برنامه نظامی اسکوپ گفت: وضعیت افغانستان به دلایل زیادی کاملاً با عراق متفاوت است، مهمترین دلیل آن این است که طالبان جنبشی است که در دهه هشتاد پس از ورود اتحاد جماهیر شوروی به افغانستان شکل گرفت و این جنبشی از داخل کشور است نه از خارج، به این معنی که این یک جنبش کاملاً افغانی است. طالبان از سال ۱۹۹۶-۲۰۰۱ کنترل حکومت را در دست گرفت هنگامی که آمریکایی ها آمدند و این حکومت را سرنگون کردند.
وی تاکید کرد: این جنبش حامیانی در جامعه افغانستان دارد و اینکه سیستم حاکم بر این کشور سیستم قبیله ای است و طالبان در میان قبایل افغان نفوذ زیادی دارد.
این وزیر عراقی که با دعوت رسمی برای شرکت در فعالیت های مجمع ارمیا ۲۰۲۱ به مسکو رفته است، گفت: طالبان به طور کامل کشور را ترک نکرده بود و بیش از بیست سال است که با نیروهای آمریکایی و افغان می جنگند. بنابراین خروج نیروهای آمریکایی این جنبش را قادر ساخته که وارد کشور شود و آن را کنترل کند.
وی افزود: عراق با افغانستان کاملاً متفاوت است و نمی توان آن دو را با هم مقایسه کرد. اصلی ترین این تفاوتها این است که تشکیلات تروریستی “داعش” یک تشکیلات جهانی است نه عراقی و عراقی‌های وابسته به این سازمان بسیار اندک هستند و بخش اعظمی از اعضای آن را خارجی‌ها تشکیل می‌دهند. داعش در جامعه و قبایل عراق ریشه‌ای ندارد. آنچه از داعش باقی مانده بسیار کم است و آنها نیز قدرت نظامی و امکانات ندارند و خطری برای کشور محسوب نمی‌شوند. 
عناد درمورد قدرت ارتش برای مقابله داعش پس از خروج نظامیان آمریکایی از عراق گفت: ارتش در مبارزه با داعش تجربه بزرگی کسب کرده است و نیروهای عراقی با این تجربه توانستند رکورد زده و این دشمن را ظرف سه سال و سه ماه نابود کنند در حالی که محافل نظامی بین المللی و در راس آن آمریکا انتظار داشت مبارزه با داعش در عراق شش سال طول بکشد.
وزیر دفاع عراق در پایان این گفتگو گفت: در مبارزه با داعش نیروهای ائتلاف بین المللی کمک و پشتیبانی کردند اما پیروزی بر داعش یک پیروزی عراقی توسط نیروهای نظامی عراق بود. «افغانستان سازی» عراق و تکرار سناریوی افغانستان در خاک عراق با حضور این ارتش بزرگ و مردم عراق امکان پذیر نیست زیرا آنها در برابر هرگونه تجاوز به کشور دست بسته نخواهند ماند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.