آژانس‌های سازمان ملل متحد در مورد کمبود مواد غذایی به افغانستان در ماه سپتامبر بدون کمک فوری هشدار داده‌اند چون معلوم شده که ورود کمک‌های اولیه از جمله تجهیزات جراحی و سایر تجهیزات برای کمک‌های غذایی به دلیل محدودیت در فرودگاه کابل با مشکل مواجه شده است.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، سازمان بهداشت جهانی گزارش کرد، بسته شدن فرودگاه کابل به روی پروازهای تجاری باعث شده تا کالاهای اساسی نتوانند وارد افغانستان شوند.
برنامه جهانی غذا نیز که محموله های غذایی را از راه زمینی وارد می‌کند گفته که ارسال غذا از طریق چهار مسیر مختلف در حال حاضر صورت می‌گیرد اما این مساله تا ماه آتی میلادی ممکن است تحت الشعاع اوضاع در افغانستان قرار گیرد و این کشور دچار کمبود مواد غذایی شود.
“اندرو پترسون”، معاون مدیر برنامه جهانی غذا در افغانستان گفت: از طریق گذرگاه‌های انسان دوستانه مثل ازبکستان، پاکستان و ترکمنستان کمک‌های غذایی به این کشور جنگ زده ارسال می‌شود. زمستان از راه می‌رسد. ما به فصل سرد نزدیک می‌شویم و بسیاری از جاده های افغانستان در برف پوشیده می‌شوند و امکان عبور وجود ندارد. ما باید مواد غذایی را در انبارها ذخیره و از آنجا، محموله‌ها را توزیع کنیم.
وی ادامه داد: ما در حال حاضر ۲۰ هزار تن غذا در افغانستان داریم و ۷۰۰۰ تن دیگر نیز در راه است. ما به ۵۴ هزار تن دیگر مواد غذایی برای افغانستان تا پایان دسامبر ۲۰۲۱ نیاز داریم چون احتمالا در سپتامبر دیگر غذایی برای توزیع در میان افغان‌ها وجود ندارد.
پترسون همچنین افزود، برنامه جهانی غذا به ۲۰۰ میلیون دلار برای خرید غذا به منظور توزیع در میان احتمالا ۲۰ میلیون افغان نیاز دارد. قریب به ۱۸.۵ میلیون افغان که نیمی از جمعیت افغانستان است، به این کمک‌ها وابسته‌اند و خشکسالی اخیر بر این تعداد می‌افزاید.
برنامه جهانی غذا نیز گفته که در حال دست و پنجه نرم کردن با این چالشی است که به واسطه سقوط سریع کابل توسط طالبان پیش آمده است.
آژانس‌های کمک‌رسان می‌گویند، واقعا مساله حساسی است که کمک‌های غذایی و دارویی در دو ماه گذشته و در میان پیشروی‌های طالبان که به سقوط کابل منجر شد، برای ۳۰۰ هزار افغان آواره و سرگردان در داخل افغانستان توزیع شده است.
دکتر ریچارد برنان، مدیر اورژانس سازمان جهانی بهداشت در منطقه نیز گفت: در حالیه چشم‌ها به سوی مردم افغان است که دارند این کشور را ترک می کنند و برنامه‌هایی برای تخلیه وجود دارد، ما به محموله‌هایی برای کمک به آن دسته از افرادی نیاز داریم که همچنان در افغانستان حضور دارند.
وی ادامه داد: سازمان بهداشت جهانی در حال راه‌اندازی پل هوایی بشردوستانه است.
“گرگوری متیوز” از صلیب سرخ جهانی نیز گفت که مردم افغانستان با تهدیدی سه گانه روبرو هستند و افزود: عدم اطمینان در وضعیت سیاسی وجود دارد، ۵۵۰ هزار نفر آواره شده‌اند و همچنین مردم در سطح بحرانی ناامنی غذایی هستند. دولت در ماه ژوئیه پس از خشکسالی شدید بحران اعلام کرده بود. سطح ناامنی غذایی فوق‌العاده بالا است. کرونا نیز سیستم این کشور را در وضعیتی بشدت وخیم قرار داده است.
در همین حال، “هنریتا فور”، مدیر اجرایی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل موسوم به یونیسف روز دوشنبه گفته بود: حدود ۱۰ میلیون کودک افغان در سراسر این کشور به کمک‌های بشردوستان نیاز دارند و یک میلیون هم بدون درمان احتمالا جان می‌سپارند و شرایط بیش از حد انتظار رو به وخامت می‌گذارد.
وی افزود: در حال حاضر، یونیسف در حال ارتقای برنامه‌های حفظ جان برای زنان و کودکان از جمله زایمان‌های ایمن، تغذیه و سرویس‌های آب بهداشتی برای خانواده‌های آواره است. ما امیدواریم که این برنامه‌ها در مناطقی که پیش از اینها به دلیل ناامنی امکان اجرایی شدن نداشتند، اجرایی و عملیاتی شوند.
در آغاز سال جاری میلادی یک سوم از جمعیت افغانستان با بحران و سطح اضطراری ناامنی غذایی روبرو بودند و نیمی از تمامی کودکان زیر پنج سال در افغانستان دچار سوءتغذیه. حتی پیش از سقوط کابل، افغانستان در پی دومین خشکسالی در مدت سه سال به شدت به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشته است.
بر اساس اعلام برنامه جهانی غذا، حدود چهل درصد از زمین‌های کشاورزی این کشور جنگ زده در سال جاری میلادی به دلیل خشکسالی از بین رفته‌اند و تاثیر اجتماعی-اقتصادی کرونا نیز باعث شده تا بسیرای از خانواده‌ها غذای کافی نداشته باشند. نرخ گندم هم ۲۴ درصد از میانگین پنج سال بیشتر شده است.
برنامه واکنش بشردوستانه سازمان ملل تنها ۳۸.۷ درصد تامین مالی شده و کسری ۸۰۰ میلیون دلاری آن هنوز پا برجاست.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari