طرح آمریکا برای اتصال شبکه برق و گاز لبنان به اردن و مصر که اخیرا و پس از اعلام اعزام نفت‌کش‌های ایرانی به لبنان مطرح شد نیازمند تأیید سوریه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از میدل ایست نیوز، روز پنج‌شنبه گذشته «دوروتی شیا»، سفیر آمریکا در بیروت، در تماس تلفنی با رئیس جمهوری لبنان تأکید کرد که دولت آمریکا تصمیم گرفته که به لبنان در کشیدن خط برق از اردن با عبور از خاک سوریه کمک کند تا بدین ترتیب بتواند از مصر گاز وارد کند.
این پیشنهاد البته جدید نیست و پیش از این سعد حریری، نخست‌وزیر سابق، در سفر به قاهره و دیدار با «عبدالفتاح سیسی» این موضوع را بررسی کرده بود.
همزمان اردن نیز در تماس‌هایی با آمریکا در صدد دریافت معافیت از تحریم‌های سوریه برای کشیدن این خط شده بود.
خط لوله گاز عربی از مصر به اردن و از آنجا به سوریه و از حمص دیر عمار در شمال لبنان کشیده شده است. لبنان در سال ۲۰۰۸ از این خط لوله استفاده کرده است.
پیش از این «فؤاد سنیوره»، نخست وزیر اسبق لبنان گفته بود که در این داد و ستد گاز مصر به سوریه رسیده بود و سوریه به جای ارسال گاز مصر، از گاز خود به لبنان داده بود و افزوده بود که این وضعیت دو سال طول کشید و بعد متوقف شد.
لازمه اجرای چنین طرحی مذاکرات سیاسی با سوریه برای رفع موانع انتقال از خاک کشورش و مستثنی شدن همه این کشورها از تحریم‌های قیصر است. باید در نظر داشت که سوریه خود با مشکلات شدیدی در عرصه تأمین سوخت مواجه است.
علاوه بر این، «لوری هایتایان»، کارشناس امور انرژی، تأکید می‌کند که لبنان برای استفاده از این پروژه نیازمند زیرساخت‌هایی برای کشاندن گاز از دیر عمار تا نیروگاه‌های برق است.
او گفت که لبنان ۴ نیروگاه اصلی دارد که شامل دیر عمار در شمال، الذوق و الجیة در جبل، الزهرانی در جنوب می‌شود و گاز وارداتی باید میان این نیروگاه‌ها توزیع شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.