ذبیح الله مجاهد اخبار منتشر شده درباره دیدار ملا برادر، معاون سیاسی طالبان با رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را رد کرد.
به گزارش ایسنا، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان و سرپرست وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی افغانستان در کنفرانس خبری اظهار کرد: خارجی‌ها اجازه دارند به فرودگاه کابل بروند اما افغان‌ها نه. به مردم می‌گوییم به سر کار و زندگی خود برگردید. خطری متوجه شما نیست. آمریکایی‌ها وقتی که جمعیت در اطراف فرودگاه تجمع می‌کنند، تیراندازی می‌کنند. ما از آنها خواستیم دعوت برای تخلیه افغان‌ها را متوقف کنند.
او تاکید کرد: یکبار دیگر از مردم می‌خواهیم که به خانه‌هایشان برگردند خطری متوجه آنها نیست. مشکل کابلی‌ها ازدحام در فرودگاه است ما تلاش کردیم که هرج و مرج را کنترل کنیم ولی باز هم آمریکایی‌ها تلاش دارند که کادر مهم ما را از افغانستان بیرون کنند.
این سخنگو موضوع دیگر را سفارتخانه‌های کشورهای خارجی و نهادهای خارجی دانست و افزود: ما از طریق دفتر سیاسی خود به آنها گفته بودیم که نباید نگرانی داشته باشند.
به گزارش بی‌بی‌سی، او افزود: آنها می‌توانند بمانند. نیروهای ما امنیت آنها را تامین کرده‌اند و خطری متوجه آنها نیست.
او درباره حل مشکل پنجشیر گفت، این مشکل کوچک است و تلاش جریان دارد تا با گفت‌وگو این موضوع حل شود. طالبان جنگ را خاتمه یافته می‌دانند.
او افزود: ۸۰ درصد کار پیش رفته است و مطمئن هستیم این موضوع از راه مسالمت‌آمیز حل خواهد شد.
ذبیح الله مجاهد تاکید کرد، در بخش رسانه‌ها رادیو و تلویزیون ملی کارش را آغاز کرده است. در بخش رسانه‌های آزاد یا خصوصی هم کارش را ادامه داده است.
این سخنگو تصریح کرد: اداره ترافیک کابل هم برای رفع مشکلات کابل آغاز به کار کرده است. رئیس قبلی ترافیک در سمت خود باقی مانده و دستور یافته تا کارش را انجام دهد.
به گفته مجاهد، فعالیت مراکز آموزش عالی از سرگرفته می‌شود. موانع امنیتی در سراسر شهر کابل وجود دارد که برداشته خواهند شد. بیمارستان‌ها و خدمات بهداشتی دوباره فعالیت خود را آغاز کرده‌اند. شهرداری کابل هم در کنار بقیه ولایت‌ها فعالیت خود را آغاز کرده است. شهرداری کابل کارهای خود را آغاز کرده و آشغال‌ها را جمع کرده‌اند.
سخنگوی طالبان اظهار کرد: شماری از ادارات خدماتی با آن که دولت اعلام نشده دستور یافته‌اند باید فعالیت خود را آغاز کنند. او از جمله از بانک مرکزی افغانستان یاد کرد و گفت از امروز یا فردا بانک‌ها آغاز به کار خواهند کرد و داد و ستد اقتصادی فردا آغاز می‌شود.
ذبیح الله مجاهد گفت: نکته مهم این است که هیچ رویداد جنایی تاکنون گزارش نشده است. نه دزدی شده نه در خانه‌های کسی وارد شده‌اند. تمام رویدادهای امنیتی و جنایی صفر شده و این جای بسیار خوشحالی است.
مجاهد افزود: قاری یوسف سخنگوی این گروه سرپرست مرکز رسانه‌ها منصوب شده است.
مهلت حضور آمریکایی‌ها تمدید نمی‌شود
ذبیح‌الله مجاهد در دومین نشست خبری خود از زمان به قدرت رسیدن طالبان، به پرسش‌های خبرنگاران در زمینه‌های مختلف پاسخ گفت. او در پاسخ به پرسشی درباره امکان تمدید حضور نیروهای آمریکایی برای ادامه عملیات انتقال از فرودگاه کابل، این امکان را منتفی دانست و گفت: «آمریکایی‌ها در همان مهلتی که به ایشان دادیم باید بروند وگرنه این خلاف توافقی است که با آنها داشته‌ایم. آمریکایی‌ها و افغان‌هایی که با آنها همکاری کرده و قرار است بروند همگی باید تا پیش از مهلت مقرر بروند.»
مهلت نهایی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان روز ۳۱ اوت تعیین شده است اما آمریکا و برخی متحدان غربی‌اش تاکنون به صورت مستقیم و غیرمستقیم از امکان له تعویق افتادن این مهلت سخن گفته‌اند.
همزمان آخرین گزارش‌ها حاکی است برغم خواست کشورهای عضو گروه هفت از طالبان مبنی بر تمدید و تسهیل خروج افغان‌ها و خارجی‌ها از افغانستان، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نمی‌خواهد عملیات خروج آنهایی که می خواهند افغانستان را ترک کنند، فراتر از ۳۱ اوت تمدید یابد.
مجاهد تصریح کرد: من قبلا گفتم هیچ کسی تحت پیگرد نیست عفو عمومی اعلام شده است. هیچ فهرستی از افراد مورد پیگرد وجود ندارد.
کمک‌های خارجی
وی کمک‌های خارجی را به دو دسته تقسیم کرد و گفت که افغانستان همچنان از کمک‌های بشردوستانه و بلاعوض خارجی استقبال می‌کند اما کمک‌های «مشروط» که بخواهد «هویت و استقلال» این کشور را «خدشه‌دار» کند، پذیرفتنی نیست.
ذبیح‌الله مجاهد همچنین قول داد که هیچ یک از سلاح‌های به دست آمده از ارتش ار کشور خارج نخواهد شد.
وی نوع دوم کمک‌ها را مشروط عنوان کرد و گفت: برخی کمک‌ها برای اهداف خاص صورت می گیرد که طالبان  به هیچ وجه چنین کمکی را قبول نخواهد کرد.
ارتش بازسازی می‌شود

مجاهد در پاسخ به پرسش دیگری درباره شکل‌گیری مجدد ارتش افغانستان که در حال حاضر به قول خبرنگار پرسش‌کننده «از هم فروپاشیده» است گفت: «ما سعی می‌کنیم ارتش را بازسازی کنیم. مجاهدین ما جزو نیروهای کشور هستند و هر زمان ادارات شکل گرفت و حکومت برقرار شد باقی کارکنان و سربازان نیز دوباره استخدام می‌شوند.»

به زودی آخوندزاده را خواهید دید
مجاهد همچنین در پاسخ به درسش دیگری درباره اینکه ملا هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان الان کجاست، تأکید کرد: «رهبر ما را به زودی خواهید دید.»
اگر کار هنری خلاف شرع باشد، هنرمندان شغل‌شان را عوض کنند
مجاهد همچنین در مورد اجازه فعالیت هنرمندان رشته‌های مختلف از جمله فیلمسازان گفت که اگر فعالیت آنها با احکام و شریعت اسلامی منافات نداشته باشد آنها مجاز به فعالیت هستند و در غیر این صورت بهتر از شغل خود را عوض کنند.
رسانه‌ها آزادانه فعالیت کنند
چند تن از خبرنگاران درباره آزادی فعالیت رسانه‌ای و نیز اجازه فعالیت زنان خبرنگار از سخنگوی طالبان پرسیدند. یکی از خبرنگاران گفت: «شما گفتید از رسانه‌ها و کار خبرنگاران حمایت می‌کنید در حالی که همکاران ما در هنگام مراجعه به تلویزیون با مأموران شما روبرو شدند و بانوان همکار نیز ترسیده و به خانه بازگشتند.»
مجاهد در پاسخ، با یادآوری حمایت از فعالیت رسانه‌ای گفت: «مصونیت خبرنگاران برای ما ضرورت دارد و حضور مجاهدین ما در آنجا احتمالا برای حفظ امنیت خبرنگاران بوده است. شاید مورد استثنایی بوده که رسیدگی می‌کنیم. ولی شما آزادانه فعالیت خودتان را بکنید.»
دیدار رئیس سیا با ملا برادر؛ نه تأیید، نه تکذیب
سخنگوی گروه طالبان در مورد خبری که روزنامه واشنگتن پست درباره دیدار رئیس سازمان سیا با ملا عبدالغنی برادر منتشر کرده گفت که این خبر را تأیید نمی‌کند. وی با این حال، همین خبر را تکذیب هم نکرد و تنها گفت که آمریکا و سایر کشورها در افغانستان سفارتخانه دارند و دیدارهای دیپلماتیک انجام می‌شود.
کمک‌های خارجی

وی کمک‌های خارجی را به دو دسته تقسیم کرد و گفت که افغانستان همچنان از کمک‌های بشردوستانه و بلاعوض خارجی استقبال می‌کند اما کمک‌های «مشروط» که بخواهد «هویت و استقلال» این کشور را «خدشه‌دار» کند، پذیرفتنی نیست.

ذبیح‌الله مجاهد همچنین قول داد که هیچ یک از سلاح‌های به دست آمده از ارتش ار کشور خارج نخواهد شد.
هند، پاکستان، ترکیه
مجاهد در پاسخ به پرسش یک خبرنگار هندی در مورد تصویر منفی طالبان در این کشور گفت: «ما نمی‌خواهیم با هیچ کشوری از جمله هند دشمنی و جنگ داشته باشیم.»
او همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در مورد فعالیت طالبان پاکستان و نیز نقش حزب تحریک انصاف در تحولات افغانستان گفت: «ما به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم در امور داخلی ما دخالت و علیه ما فعالیت کند. نه به پاکستان و نه به هیچ کشور دیگری اجازه این کار را نمی‌دهیم.»
سخنگوی طالبان همچنین در مورد ترکیه گفت: «ما می‌خواهیم با ترکیه به عنوان کشور مسلمان روابط دوستانه داشته باشیم. اما به حضور نیروهای ترکیه در افغانستان و به ویژه در فرودگاه کابل نداریم.»
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.