وزیر خارجه عراق تاکید کرد: عراق آماده خروج نیروهای آمریکایی از کشور است و تمام قدرت‌ها و راه‌های مقابله با تروریسم را در اختیار دارد.
به گزارش ایسنا، فواد حسین، وزیر خارجه عراق درباره آمادگی بغداد برای خروج نیروهای آمریکایی گفت: در مساله تروریسم عراق کاملا برای مبارزه با آن آماده است.
وزیر خارجه عراق که روز دوشنبه وارد مسکو شده به سیستم‌های امنیتی کشورش اشاره کرد که اطلاعات کافی از تروریست‌ها و مهارت گسترده در مقابله با آنها دارند.
او افزود: ما شاهد برخی اقدامات گروه‌های زیرزمینی هستیم اما به شکل گسترده این فعالیت تهدیدی علیه جامعه عراق نیست.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق درباره امکان حفظ گروهی محدود از ارتش آمریکا در عراق گفت، توافقی صریح درباره خروج یگان‌های رزمی آمریکا وجود دارد اما واحدهایی، دولت عراق و سیستم‌های امنیتی را در تمام زمینه‌های آموزش، مذاکره و تبادل اطلاعات یاری خواهند کرد. در این راستا تلاش ادامه خواهد یافت اما واحدهای رزمی پایان سال جاری میلادی خارج خواهند شد.
فواد حسین همچنین با اعلام اینکه کنفرانس منطقه‌ای بغداد شنبه ۲۸ اوت برگزار می‌شود، علت عدم دعوت از سوریه در این کنفرانس را بحث برانگیز و دارای اختلاف بودن مساله سوریه عنوان کرد.
وزیر امور خارجه عراق توضیح داد که کشورش پاسخ مثبتی از همه کشورهای دعوت شده به این کنفرانس از جمله روسیه دریافت کرده است.
وی در مصاحبه‌ای با «اسپوتنیک» گفت که کنفرانس منطقه‌ای بغداد، در ۲۸ ماه جاری یعنی در روز شنبه برگزار می‌شود.
حسین با اشاره به اینکه پاسخ‌های مثبتی از همه کشورهای دعوت شده به این کنفرانس دریافت کرده‌اند، گفت که عراق از پنج کشور عضو دائم شورای امنیت از جمله روسیه برای حضور در این کنفرانس دعوت کرده است و این کشورها سفیر خود را به این کنفرانس خواهند فرستاد.
رئیس دستگاه دیپلماسی عراق درباره عدم دعوت عراق از سوریه برای شرکت در این کنفرانس گفت: مساله سوریه مساله‌ای دارای اختلاف است و دست ما نیست؛ ما روابط خوبی با سوریه داریم و هیچ وقت روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع نکردیم.
وی ادامه داد: در واقع ما در طرح مساله سوریه چه در سطح کشورهای عربی و در سطح بین‌المللی ذینفع و خواستار بازگرداندن نقش سوریه در همه زمینه‌ها هستیم اما مساله بازگشت سوریه هنوز مساله‌ای دارای اختلاف است و به نظر من برادران سوری ما این مساله را درک می کنند.
وزیر امور خارجه عراق در پاسخ به این سوال که آیا سوریه نماینده‌ای در این کنفرانس خواهد داشت، گفت: نمی‌دانم رهبر یا رئیس جمهور معینی مساله سوریه را مطرح خواهد کرد یا خیر اما مساله سوریه در برنامه و دستور کار نیست.
«حسن ناظم»، سخنگوی نخست وزیری عراق نیز تاکید کرد که شنبه ۲۸ اوت کنفرانس منطقه‌ای بغداد برگزار خواهد شد.
وی در این رابطه گفت: این کنفرانس اوج تلاش‌های دیپلماتیک عراق است و دولت توانست مورد قبول صحنه بین‌الملل قرار بگیرد.
 انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.