سازمان حقوق بشری «سام» مستقر در ژنو، دولت عربستان را به ممانعت از واکسیناسیون یمنی‌های مقیم این کشور در برابر ویروس کرونا متهم کرد و این اقدام را تبعیض نژادی خواند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت عربی ۲۱، سازمان حقوق و آزادی‌ «سام» با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، مقامات عربستان بدون هیچگونه توجیه یا تصمیم اعلام شده‌ای، مانع از تزریق واکسن ویروس کرونا به برخی از یمنی‌های مقیم این کشور می‌شوند.
این سازمان که مقر آن در ژنو است، همچنین اعلام کرد، این اقدام نقض آشکار قوانین بین‌المللی است که حق سلامت و دسترسی به دارو را تضمین کرده و تبعیض نژادی در برخورداری افراد از دریافت واکسن ضد ویروس کرونا را جرم قلمداد می‌کند.
در بیانیه این سازمان همچنین آمده است، این تصمیم مقامات سعودی، زندگی هزاران شهروند یمنی مقیم این کشور را در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا قرار می‌دهد.
سازمان سام به نقل از یک یمنی مقیم عربستان اعلام کرد، هنگامی که برای دریافت دوز دوم واکسن کرونا برای دخترانش از مرکز دانشگاه «جازان» رفته، حراست این مرکز مانع آن شده است.
وی در ادامه افزود: به رغم اینکه ما ۲۲ روز قبل به عنوان موعد دریافت واکسن کرونا رزرو کرده بودیم، اما زمانی که ما به مرکز دانشگاه جازان آمدیم نگهبانان این مرکز مانع ورود من و دخترانم شدند و این اقدام را اینگونه توجیه کردند که آنها دستورالعمل‌هایی در خصوص ممانعت از دریافت واکسن اتباع یمنی دریافت کرده‌اند و ابتدای هفته آتی دختران من نمی‌توانند به مدرسه بروند زیرا دوز دوم واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند.
سازمان سام از مقامات سعودی خواست تا اقدامات نژادپرستانه خود در قبال اتباع یمنی را متوقف کند و آنها نیز مانند اتباع سایر کشورها واکسن دریافت کنند.
این سازمان یمنی اعلام کرد، اینگونه اقدامات با اصول و قوانین بین‌المللی مغایرت دارد و منعکس‌کننده انحطاط اخلاقی و انسانی در تعامل با اتباع کشورهای دیگر در عربستان به ویژه یمنی‌ها است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari