رهبر مقاومت علیه طالبان در ولایت پنجشیر نسبت به دستیابی به راه حلی برای حمایت کشورهای منطقه جهت اجتناب از سناریوی درگیری نظامی بین طرفین ابراز امیدواری کرد.
به گزارش ایسنا، احمد مسعود، رهبر مقاومت علیه طالبان و فرزند فرمانده میدانی برجسته فقید احمد شاه مسعود و معروف به فرزند پنجشیر در مصاحبه‌ای که امروز، چهارشنبه با شبکه آر بی سی روسیه انجام داد، گفت: تاکنون درگیری با طالبان که آماده حمله به پنجشیر است، مشاهده نشده است.
او افزود: دو طرف تاکنون در عین آمادگی برای ورود به راهکار نظامی در صورت شکست مذاکره سیاست خویشتنداری را دنبال می‌کنند و در تلاش برای آغاز مذاکرات هستند.
این چهره افغان ادامه داد: امیدواریم روند مسالمت آمیز آغاز شود، اگر مذاکره موفقیت آمیز باشد باید به آن فرصت بدهیم. از کشورهای دیگر از همسایگان و کشورهای منطقه انتظار داریم مداخله کنند و بر طالبان فشار وارد کنند تا وارد مذاکره شوند.
مسعود گفت، کاملا متقاعد شده که مذاکرات مسالمت‌آمیز تنها راه حل است و نیروهای مقاومت در دره پنجشیر آماده دفاع از منطقه در برابر هر حمله‌ احتمالی طالبان هستند.
مسعود در پاسخ به سوالی درباره تعداد نیروهای مقاومت در پنجشیر گفت: صحبت درباره هزاران مبارز است، شمارش دقیق آنها مشکل بوده و دره به طور کامل آماده نبرد است.
رهبر مقاومت علیه طالبان به وجود اظهارات ضد و نقیض طالبان درباره تمایل به مذاکره و تحرکات میدانی‌شان و میزان احتمال تغییر اوضاع پنجشیر براساس سناریوی تنش و مقابله پنجاه درصدی اشاره کرد.
مسعود خاطرنشان کرد: درخواست‌هایی از سوی طالبان برای عهده گرفتن کرسی‌ای در شورای مدیریتی کشور دریافت نکرده است. او در عین حال اذعان کرد، تنها یک بار با مقامات سیاسی و نظامی برجسته طالبان مذاکره کرده و انتظار می‌رود به زودی تماسی با عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان برقرار کند.
احمد مسعود، از رهبران مخالف طالبان که با نیروهایش در دره پنجشیر واقع در شمال شرق کابل مستقر شده، می‌گوید که موضوع آتش‌بس با طالبان مطرح نیست.
پسر احمدشاه مسعود (یکی از چهره‌های شاخص مقاومت افغانستان که در سال ۲۰۰۱ میلادی توسط نیروهای القاعده ترور شد) در جریان گفت‌وگو با هفته‌نامه «پاری مچ» فرانسه نیز که متن آن روز شنبه ۲۱ اوت، ۳۰ مرداد، منتشر شد، اعلام کرد: «بحث توقف جنگ وجود ندارد. مقاومت ما اینجا در پنجشیر تازه آغاز شده است.»
او شایعات تسلیم شدن جنگجویانش به نیروهای طالبان را «تبلیغاتی» و «اطلاعات غلط» خواند و در حالی که خود را «مرد صلح» توصیف می‌کرد گفت: «صحبت کردن یک چیز است؛ ما می‌توانیم صحبت کنیم؛ ما در همه جنگ‌ها صحبت می‌کنیم. اما تسلیم شدن چیز دیگری است و من تکرار می‌کنم نه برای من و نه فرماندهانم اصلا موضوع تسلیم شدن مطرح نیست.»
او افزود: «من هرگز یک صلح تحمیلی را که تنها دلیل آن ایجاد ثبات باشد نمی‌پذیرم. همچنین نمی‌توانم خطای تاریخی کسانی را که تا هشت روز پیش در کابل بودند فراموش کنم. من از آنها درخواست سلاح کرده بودم و آنها درخواستم را رد کردند، اکنون این سلاح‌ها، توپخانه‌ها، هلی‌کوپترها و تانک‌های ساخت آمریکا در دست طالبان است.»
پنجشیر همچنان آخرین منطقه خارج از کنترل طالبان در افغانستان است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari