وزیر خارجه پاکستان در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با رئیس‌جمهوری این کشور دیدار کرد. تاجیکستان تاکید کرده که تاجیک‌ها در دولت افعانستان باید "جایگاه شایسته" داشته باشند.
به گزارش ایسنا، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان با امامعلی رحمان، رئیس‌جمهوری تاجیکستان به بررسی مسائل افغانستان پرداخت.
رئیس‌جمهوری تاجیکستان در این دیدار تاکید کرد، برای حل فوری مشکلات سیاسی و امنیتی افغانستان باید زودتر یک دولت فراگیر با حضور همه اقلیت‌های موجود در این کشور ایجاد شود.
به نقل از بی‌بی‌سی، در بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری تاجیکستان آمده که وضعیت فعلی افغانستان از موضوعات اصلی در دیدار محمود قریشی با امامعلی رحمان بوده است.
رئیس‌جمهوری تاجیکستان گفت: کشور همه گونه بی‌قانونی، قتل، غارت، تعقیب و ظلم علیه مردم افغانستان به خصوص تاجیک‌ها، ازبک‌ها و اقلیت‌های دیگر ملی را قاطعانه محکوم می‌کند.
عصر امروز محمود قریشی در ادامه سفر منطقه‌ای از دوشنبه به تاشکند پایتخت ازبکستان رفت.
قریشی در توییتر نوشت، در دیدار با رئیس‌جمهوری تاجیکستان و همچنین با مقام‌های ازبکستان در مورد افغانستان و به ویژه “دولت همه شمول” صحبت کرده است.
تاجیکستان تاکید کرده نظام جدید سیاسی در افغانستان از راه همه پرسی و با در نظر داشت دیدگاه‌های تمام شهروندان این کشور مشخص می‌شود.
در بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست‌جمهوری تاجیکستان آمده است، هیچ‌گونه حکومت دیگر را که در این کشور با راه ظلم و تعقیب بی‌ درنظر داشت موقعیت کل مردم افغانستان به خصوص اقلیت‌های ملی آن تاسیس داده می‌شود، به رسمیت نخواهد شناخت.
تاجیکستان از جامعه جهانی دعوت کرده برای تحقق صلح در افغانستان و عادی شدن اوضاع از راه مذاکرات تدابیر فوری را در دست بگیرد.
به نوشته رسانه‌های دولتی تاجیکستان، در دیدار رئیس‌جمهوری این کشور با وزیر خارجه پاکستان آمادگی برای دیدار رسمی عمران خان نخست‌وزیر این کشور از تاجیکستان هم بررسی شده است.
قرار است این دیدار عمران خان از تاجیکستان در روزهای برگزاری اجلاس شورای رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در شهر دوشنبه در ۱۶ و ۱۷ سپتامبر صورت بگیرد.
به گفته قریشی، جامعه جهانی باید با طالبان در تماس باشد.
وزیر خارجه پاکستان گفته که کشورش می‌خواهد در تحقق صلح در افغانستان سهیم باشد.
او اظهار امیدواری کرد، کشورهای دیگر منطقه نیز چنین رفتاری داشته باشند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.