در حالی که طالبان افغانستان تمرکز خود را از تسخیر نظامی خیره‌کننده به نحوه اداره یک کشور در بحران تغییر می‌دهد، دو تن از اعضای این گروه اعلام کردند، طالبان کهنه‌سربازان ارشد را برای پست‌های وزیر دارایی و وزیر دفاع منصوب کرد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پیروزی سریع غیرمنتظره طالبان، این گروه را برای اداره کشور دچار مشکل کرده است و در کنار اسامی طالبان در راس، این گروه برای ادامه فعالیت کابل به چندین مدیر دون پایه روی آورده است.
طالبان رسما این انتصاب‌ها را اعلام نکرده است و یکی از فرماندهان این گروه اعلام کرده که این انتصاب‌ها موقتی هستند اما خبرگزاری پژواک افغانستان روز سه‌شنبه گزارش داد که “گل آقا” به عنوان وزیر دارایی و “صدر ابراهیم” به عنوان وزیر کشور موقت معرفی شدند.
شبکه الجزیره به نقل از یک منبع طالبان گزارش داد، “ملا عبدالقیوم ذاکر”، زندانی سابق گوآنتانامو به عنوان وزیر دفاع موقت معرفی شده است.
یکی از مقامات طالبان در کابل تایید کرد، پس از آنکه این گروه کنترل تمامی دفاتر دولتی، دفتر ریاست جمهوری و مجلس را برعهده گرفته، انتصاب‌های وزارتی کلیدی به تازگی صورت گرفته است.
این مقام که یکی از استراتژیست‌های سیاسی ارشد طالبان محسوب می‌شود، افزود: والی‌ها از بین برخی از باتجربه‌ترین فرماندهان این جنگ ۲۰ ساله انتخاب می‌شوند.
یکی از فرماندهان طالبان نیز این گزینه‌های وزارتی کلیدی را تایید کرد اما تاکید داشت که این گزینه‌ها هنوز رسمی نشده‌اند.
وی افزود: به تازگی نشست‌هایی در دفتر ریاست جمهوری داشتیم و درباره این مسائل صحبت کردیم اما هنوز هیچ یک از این گزینه‌ها منصوب یا اعلام نشده‌اند.
به گفته برخی کارشناسان، دیگر افرادی که برای پست‌های دولتی معرفی شده‌اند به احتمال زیاد جزء رهبران نظامی طالبان از ولایت‌های جنوبی هلمند و قندهار هستند.
نام کامل گل آقا، گل آقا اشکزای است. وی یکی از مقامات تحریم‌شده از سوی سازمان ملل محسوب می‌شود.
در لیست تحریم‌های سازمان ملل/پلیس بین‌الملل (اینترپل) آمده است که وی یکی از دوستان بچگی ملا عمر، رهبر سابق طالبان بوده است.
ملا عبدالقیوم ذاکر نیز یکی از فرماندهان کهنه‌کار طالبان در جنگ‌ها و یکی از افراد نزدیک به ملا عمر است.
طالبان هفته گذشته “حاجی محمد ادریس” را به عنوان رئیس موقت بانک مرکزی افغانستان منصوب کرد.
به گفته یکی از مقامات ارشد طالبان، ادریس تجربه زیادی در مسائل مالی دارد و سال‌ها در این زمینه با ملا اختر منصور، رهبر سابق این گروه که در یکی از حملات پهپادی سال ۲۰۱۶ میلادی کشته شد، فعالیت کرده بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari