وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد روند خروج نیروهای مسلح‌ از افغانستان در نتیجه تماس‌های مختلف و ارزیابی شرایط فعلی، آغاز شده است.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع ترکیه در رابطه با ماموریت نیروهای مسلح از سال ۲۰۰۲ در چارچوب توافق‌های دوجانبه با سازمان ملل متحد و ناتو برای کمک به تامین صلح، آرامش و ثبات مردم افغانستان که از پیوندهای تاریخی و فرهنگی با ترکیه برخوردار است، بیانیه‌ای منتشر کرد.
در بخشی از این بیانیه آمده است: پس از اعلام آمریکا و ناتو مبنی بر خروج از افغانستان، همانگونه که پیش از این نیز عنوان کرده بودیم «ترکیه مادامی که مردم افغان بخواهند، در کنار آنها خواهد بود»، در صورت تامین شرایط لازم همانند ۶ سال گذشته به ایفای مسؤولیت خود برای اداره فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی در امنیت و با استانداردهای بین‌المللی ادامه خواهیم داد.
وزارت دفاع ترکیه تاکید کرد: در این راستا هرج و مرج در فرودگاه حامد کرزی با سربازان سایر کشورها برطرف شده و روند فعالیت فرودگاه با برقراری امنیت در حال انجام است.
در بخش دیگر بیانیه وزارت دفاع ترکیه تصریح شد: تا کنون ۱۱۲۹ نفر از شهروندمان با هواپیماهای نظامی از افغانستان خارج شده‌اند.
در این بیانیه همچنین تاکید شد: روند خروج نیروهای مسلح ترکیه از افغانستان در نتیجه تماس‌های مختلف و ارزیابی شرایط فعلی، آغاز شده است. سربازان سرفراز از انجام وظیفه محوله، در حال بازگشت به خاک وطن هستند.
آکار: قصد داریم در اسرع وقت تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کنیم
خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه با تاکید بر اینکه تخلیه سربازان ارتش ترکیه از افغانستان که وظیفه خود را با افتخار به اتمام رسانده‌اند، آغاز شده است، گفت: قصد داریم در اسرع وقت تمام نیروهای خود را از افغانستان خارج کنیم.
آکار در پاسخ به سوال خبرنگار آناتولی مبنی بر عملیات تخلیه سربازان ترکیه از افغانستان اظهار کرد: تخلیه از افغانستان با وجود ازدحام فوق‌العاده در فرودگاه طبق برنامه نیروهای مسلح کشور بدون هیچ گونه اختلالی در حال انجام است.
وی افزود: همچنین از کشورهای دوست و برادر پاکستان و تاجیکستان و متحدان دیگر خود در منطقه بابت حمایت آنها از فعالیت‌های‌مان تشکر می‌کنیم. با هماهنگی وزارت امور خارجه و نهادهای مربوطه، فعالیت‌های ما در چارچوب برنامه‌های فعلی تخلیه‌مان ادامه دارد.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari