سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که روند خروج سربازان ترکیه از افغانستان امروز و یا فردا به اتمام خواهد رسید.
به گزارش ایسنا، ابراهیم کالین سخنگوی نهاد ریاست جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با یک کانال تلویزیونی تی‌آرتی به سوالات مطرح شده در مورد موضوعات روز پاسخ داد. 
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه در ارتباط با خارج شدن سربازان ترکیه از افغانستان که از سال ۲۰۰۱ تاکنون در منطقه انجام وظیفه می‌کنند، گفت:”از عصر روز چهارشنبه ظرف ۳۶ ساعت، عملیات خروج نیروهای نظامی ترکیه از منطقه به اتمام خواهد رسید. در پی عقب‌نشینی سربازان‌مان نیز  می‌توانیم به اداره فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای در کابل ادامه دهیم. مذاکرات پیرامون این موضوع همچنان ادامه دارد.”
کالین با اشاره به اینکه مذاکرات با طالبان در سطح واحدهای اطلاعاتی و وزارت امور خارجه انجام شده، گفت: برای جلوگیری از موج مهاجرت به تماس‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهیم. برای جلوگیری از موج مهاجرت، کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی ملزم به مسؤولیت‌پذیری بیشتری هستند. ترکیه در زمینه مساله مهاجرت با هر آنچه در توان داشت به وظایف خود عمل کرد. برای ممانعت از بروز مهاجرت غیرقانونی نیز تدابیر خود را اتخاذ کردیم. ترکیه انبار مهاجرت کسی نیست. با ایران نیز در زمینه جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی مذاکره می‌شود. 
در این راستا وزارت دفاع ترکیه اعلام کرد روند خروج نیروهای مسلح‌ از افغانستان در نتیجه تماس‌های مختلف و ارزیابی شرایط فعلی، آغاز شده است.
در پی تسلط طالبان بر کابل در تاریخ ۱۵ اوت، روند خروج سربازان خارجی مستقر در افغانستان، نمایندگی‌های دیپلماتیک و غیرنظامیان سرعت یافته است.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.