چین خواستار کمک جامعه بین‌المللی به عراق در مبارزه با تروریسم و مبارزه با کرونا و بازسازی زیرساخت‌ها و پیشبرد روند سیاسی در این کشور شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رسمی عراق، گنگ شوانگ، نماینده دائم چین در سازمان ملل، در نشست شورای امنیت درباره اوضاع عراق گفت که انتخابات اولویت اصلی در برنامه سیاسی عراق و گامی سرنوشت‌ساز در مسیر تحول سیاسی در این کشور است و از جامعه بین‌الملی خواست که از پیشبرد روند سیاسی عراق حمایت کند.
او تأکید کرد که چین از سازمان ملل در کمک به عراق برای برگزاری انتخابات حمایت می‌کند.
شوانگ همچنین خواستار ادامه حمایت جامعه بین‌المللی از عراق در مبارزه با تروریسم و تسریع روند انتقال تروریست‌های خارجی به کشورهایشان شد.
او افزود که جامعه بین‌المللی باید کمک‌های خود را به صورت عملی تحقق بخشد و با جدیت در روند بازسازی زیرساخت‌های عراق و تسریع توسعه اجتماعی و اقتصادی این کشور بدون هیچ پیش‌شرط سیاسی وارد عمل شود.
«لیندا توماس گرینفیلد»، نماینده آمریکا در سازمان ملل، نیز در این جلسه ضمن تأکید بر اهمیت برگزاری انتخابات عراق از کمک ۵.۲ میلیون دلاری کشورش به تیم نظارت سازمان ملل بر انتخابات عراق خبر داد.
او در سخنان خود خواستار برخورد قضائی با عامل کشتار تظاهرات‌کنندگان و فعالان مدنی عراقی شد و گفت که نیروهای آمریکایی با متحدان خود در ناتو به تقویت و آموزش نیروهای عراقی ادامه می‌دهند.
از سوی دیگر، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق، نسبت به گسترش شایعات درباره انتخابات پیش روی عراق می‌شود هشدار داد.
به نقل از میدل ایست نیوز، «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در عراق، نسبت به گسترش شایعات درباره انتخابات پیش روی عراق هشدار داد.
او در مصاحبه با نشریه «نشنال نیوز» گفت که موجی از اخبار دروغ و اطلاعات غلط موجب تضعیف اعتماد مردم به انتخابات و نیز التهاب در افکار عمومی می‌شود.
پلاسخارت گفت که رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی عراق اطلاعات غلط و تصورات نادرستی درباره انتخابات و کمیساریای انتخابات و مقامات و مسؤولان سیاسی عراقی منتشر می‌کنند و این موجب هدررفتن انرژی بسیار می‌شود.
وی گفت که یکی از این شایعات آن است که دفتر سازمان ملل در عراق به دنبال تعویق موعد برگزاری انتخابات بود و افزود که این یک ادعای سخیف است.
نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق شب گذشته نیز تأکید کرد که اعتبار انتخابات پیش رو برای آینده عراق تعیین‌کننده خواهد بود.
او در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل تأکید کرد که انتخابات اکتبر ۲۰۲۱ عراق از پتانسیل‌های لازم برای اینکه به نحوی متفاوت با ۲۰۱۸ برگزار شود برخوردار است و از اقدامات کمیساریای عالی انتخابات قدردانی کرد.
پلاسخارت دارای اعتبار بودن انتخابات پیش رو را برای آینده عراق تعیین‌کننده دانست و افزود که تحریم انتخابات نه برای رأی‌دهندگان راهبرد درستی است نه برای نیروهای سیاسی عراق.
او همچنین خبر داد که شمار کارکنان سازمان ملل که در اجرای این انتخابات همکاری می‌کنند ۵ برابر ناظران سازمان ملل در انتخابات ۲۰۱۸ است.
انتخابات پیش از موعد عراق قرار است در ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار شود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari