سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که پس از خارج کردن سربازان ترکیه‌ای، این کشور می‌تواند به ماموریت راه‌اندازی فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای در کابل ادامه دهد.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، ابراهیم کالین، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه در گفت‌وگوی تلویزیونی درباره ازسرگیری فعالیت فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای در کابل، پایتخت افغانستان اظهار کرد: اگر در این خصوص بر سر شروط توافق شده و به تفاهمی برسیم، به ارائه این خدمت ادامه خواهیم داد.
کالین گفت: اینکه ترکیه به راه‌اندازی فرودگاه ادامه دهد، در راستای منافع افغانستان، روند انتقالی و دولتی خواهد بود که بعدا تشکیل خواهد شد.
سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه افزود: زیرا دولت جدید برای اینکه در افغانستان به رسمیت شناخته شود، باید امنیت فرودگاه را تضمین کرده و امکان فعالیت عادی آن را فراهم کند.
او در پاسخ به سوالی درباره اینکه نیروهای افغان از سوی نیروهای طالبان تامین می‌شوند یا از سوی نیروهای ویژه، بر لزوم ایجاد یک تشکل امنیتی در افغانستان تاکید کرد و گفت: فکر نمی‌کنم طالبان چنین توانایی را داشته باشند، احتمالا می‌دانند که در نهایت چنین خواسته‌ای خواهند داشت و آنها از میزان اهمیت بالای این موضوع آگاه هستند، این جزئیات باید در مذاکرات بررسی شوند، در صورت توافق مطالعه‌ای در این خصوص انجام خواهد شد.
کالین در پاسخ به این سوال که آیا طالبان گفتند که سربازان ترکیه را نمی‌خواهند، گفت: آنها چنین چیزی نگفتند، آنها گفتند نمی‌خواهند هیچ نیروی بیگانه‌ای در افغانستان باقی بماند در واقع آن اظهارنظر تنها مختص ترکیه نیست و شامل حال دیگر کشورها از جمله آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین هم می‌شود.
این مسؤول دفتر ریاست جمهوری ترکیه افزود: بر این اساس تمایل نداریم سربازان ما در وسط هیچ نوع درگیری بمانند و ما در هیچ حالتی نمی‌توانیم بپذیریم که آنها در برابر هر گونه تهدید احتمالی باقی بمانند و ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این شرایط ادامه یابد بنابراین خوشحالیم که اعلام کنیم ماموریت آنها به این شکل تمام شده و در امنیت و آرامش به کشور بازمی‌گردند.
سخنگوی دفتر ریاست جمهوری ترکیه درباره مدت زمانی که خارج کردن سربازان این کشور از افغانستان طول خواهد کشید، گفت: این موضوع به طرحی که وزارت دفاع تنظیم کند، مربوط می‌شود و احتمالا ظرف ۲۴ تا ۳۶ ساعت انجام شود.
وزارت دفاع ترکیه عصر چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که عملیات خارج کردن نیروهای مسلحش از افغانستان را آغاز کرده است.
در آن بیانیه تاکید شد: پس از آنکه آمریکا و ناتو اعلام کردند که افغانستان را ترک خواهند کرد، ترکیه نیز اعلام کرد قصد دارد در صورت فراهم بودن شرایط، به مسؤولیت خود برای راه‌اندازی فرودگاه حامد کرزای در امنیت و طبق استانداردهای بین‌المللی، همانگونه که در طول شش سال گذشته انجام داده، ادامه دهد.
کالین همچنین درباره روابط با عربستان و مصر و تلاش آنکارا برای کاهش تنش با قدرت‌های منطقه‌ای گفت: تحولات مثبت احتمالا در آینده نزدیک روی دهند.

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.