روزنامه تایمز خبر داده که کارکنان وزارت خارجه انگلیس در زمان ترک سفارت در کابل، مدارک مربوط به تماس با همکاران محلی را جا گذاشته‌اند. یک سخنگوی این وزارت‌خانه به رویترز گفته که شرایط کابل بسیار خطیر بود و تخلیه سفارت چنان با سرعت انجام شد که فرصتی برای از بین بردن اسناد حساس باقی نماند!
به گزارش ایسنا، به نقل از دویچه‌وله، جیمز هیپی، معاون وزیر دفاع انگلیس پیش‌تر گفته بود کشورش به خروج ۲۲۷۵ شهروند افغان که برای نهادهای بریتانیایی کار کرده‌اند، کمک خواهد کرد.
با این حال اخباری منتشر شده مبنی بر اینکه دیپلمات‌های انگلیسی اسنادی مربوط به داده‌های شخصی کارمندان افغان و افراد جویای کار را در سفارت این کشور در کابل و در جریان تخلیه اخیر برجای گذاشته‌اند.
این اسناد مربوط به شهروندان افغان است که روز سه شنبه به سمع و نظر خبرنگار تایمز رسید که در جریان بازدیدش از سفارت انگلیس مشاهده کرده است.
این اسناد شامل اسامی، آدرس و جزئیات تماس کارمندان افغان به همراه رزومه کاری و آدرس درخواست دهندگان می‌شود.
این وضعیت نقض پروتکل تخلیه است و بر این اساس، کارمندان سفارتخانه باید تمامی اسناد را که حاوی داده‌ها و اطلاعات شهروندان افغان یاری رسان به هیات‌های دیپلماتیک است، از بین ببرند.
سفارت انگلیس در کابل پس از سقوط این شهر در ۱۵ اوت به دست طالبان، تخلیه شده است.
در حال حاضر حدود یک هزار نظامی انگلیسی از جمله کارکنان تیپ ۱۶ هوابرد در فرودگاه کابل مستقر هستند. بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، پس از حملات انتحاری فرودگاه کابل و تشکیل جلسه ویژه کابینه اعلام کرد که لندن به پروازهای تخلیه از افغانستان ادامه می‌دهد. 
دولت انگلیس قبل از حملات انتحاری اطراف فرودگاه کابل، از شهروندان خود که نزدیک محل بودند خواسته بود به محل امنی بروند و منتظر رهنمودهای بعدی باشند. 
پیش‌تر تصمیم انگلیس برای خارج کردن  ۱۴۰ سگ، ۶۰ گربه و ۶۸ نفر از کارمندان پناهگاه حیوانات با یک پرواز چارتر خصوصی از کابل خبر ساز شده بود.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari