جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا درباره انفجارهای روز پنجشنبه در فرودگاه کابل با شرکت در یک کنفرانس خبری عنوان داشت: نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، به نقل از سی ان ان، رییس جمهوری آمریکا در این زمینه با “قهرمان” خواندن افرادی که کشته شده‌اند، گفت: حملات همان چیزی بود که ما درباره آن صحبت کرده و از آن ابراز نگرانی کرده بودیم.
بایدن گفت: ما دل شکسته و خشمگین‌ هستیم. شرایط در حال بررسی است و من مدام در حال دریافت اطلاعات جدید هستیم. حمله‌ای که نهادهای اطلاعاتی درباره آن هشدار داده بودند در کابل رخ داد و منجر به کشته شدن شماری از آمریکایی‌ها و غیرنظامیان شد. واشنگتن این موضوع را با جزئیات پیگیری می‌کند.
بایدن افزود: آنها که این حمله را در کابل انجام دادند می‌دانند که ما نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم. آنها را پیدا خواهیم کرد و بهای کارشان را خواهند پرداخت. اطلاعاتی وجود داشت مبنی بر اینکه داعش، دشمن قسم‌خورده طالبان، در حال برنامه‌ریزی حمله علیه ماست. در زمان مناسب برای حمله علیه داعش برنامه‌ریزی خواهیم کرد و این دشمن ما را باز نخواهد داشت.
رییس جمهوری آمریکا هم چنین با تاکید بر اینکه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بر اساس قرار قبلی تا پیش از ۳۱ اوت تکمیل می‌شود، گفت که وی به نیروهای آمریکایی دستور داده تا “شبه‌نظامیانی” را که در پشت این حمله “تروریستی” بودند، مورد پیگرد قرار داده و هدف قرار دهند.
بایدن گفت: تروریست‌ها نمی‌توانند جلوی ما را بگیرند. ما اجازه نمی‌دهیم که آنها ماموریت ما را متوقف کنند. ما عملیات تخلیه را ادامه می‌دهیم. من به فرماندهانمان دستور داده‌ام تا طرح‌های عملیاتی را برای حمله به تاسیسات، رهبری و دارایی‌های داعش را ایجاد کنند.
رییس جمهوری آمریکا قول داد تا با شدت و قاطعیت علیه داعش اقدام شود و به نیروهای آمریکایی هم دستور داد تا “نهایت اقدامات ضروری” را برای حفاظت از نیروهای باقیمانده در کابل صورت دهند.
وی هم‌چنین این نگرانی را که میان نیروهای طالبان و داعش ارتباطی احتمالی وجود داشته باشد منتفی دانست و اظهار کرد هیچ مدرکی در این زمینه مشاهده نشده است.
بایدن با بیان اینکه “می‌دانیم عاملان حمله کابل چه کسانی هستند و به دنبال راه‌های مناسب برای حمله به آنها در هر کجا که هستند، خواهیم بود”، تصریح کرد: از مسئولان افغانستان می‌خواهم برنامه روشنی برای مبارزه با شاخه داعش در افغانستان ارائه کنند.
رییس جمهوری آمریکا عنوان داشت: من مسئولیت آنچه را که به‌تازگی در افغانستان اتفاق افتاده، بر عهده می‌گیرم اما این توافقی بود که در دولت قبلی بر آن توافق شده بود و ما باید آن را اجرا می‌کردیم.
بایدن در پایان نطق خود به برخی سوالات رسانه‌ها پاسخ داد.
او در پاسخ به سوالی درباره اعتماد ارتش آمریکا به طالبان گفت: “هیچ کس به آنها اعتماد نکرده. ما فقط روی این مساله حساب می‌کنیم که آنها به منافع خود علاقه دارند. این به نفع آنهاست که ما همان زمانی که گفتیم آنجا را ترک کنیم، و اینکه حداکثر تعداد ممکن را خارج کنیم.”
او همچنین گفت آمریکا شاید مهاجمان را بشناسد و افزود: “آنها را خواهیم یافت.”
از بایدن سوال شد آیا تایید می‌کند آمریکا فهرستی از اسامی کسانی که باید از افغانستان خارج شوند را به طالبان داده است تا امکان خروج آنها فراهم شود.
او در پاسخ گفت که آمریکا در مورد مسائل امنیتی با طالبان هماهنگی‌هایی دارد و افزود: “بله، ممکن است مواردی مثل این بوده باشد.”

انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.