یک روز بعد از حملات مرگبار به فرودگاه کابل، انگلیس اعلام کرد که به روند انتقال غیرنظامیان به فرودگاه و بررسی درخواست‌های خروج از افغانستان پایان داده است.
به گزارش ایسنا، بن والاس، وزیر دفاع انگلیس گفت که آخرین مراحل عملیات خارج کردن شهروندان از فرودگاه کابل به مقصد انگلیس تا ساعاتی دیگر به پایان می‌رسد.
والاس از این که همه کسانی که خواهان خروج بودند، نتوانسته‌اند خارج شوند، به شدت ابراز تاسف کرد و خبر داد که دفتر بریتانیا برای بررسی درخواست‌های خروج واقع در هتل بارون در نزدیکی فرودگاه کابل بسته شده است.
به گزارش بی.بی.سی روز پنج‌شنبه ۴ شهریور دو انفجار در اطراف فرودگاه کابل بیش از ۹۰ نفر را کشت که ۱۳ نفر از آنها نظامیان آمریکایی بودند. شاخه خراسان گروه داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.
با وجود این روز جمعه و با نزدیک شدن مهلت خروج نیروهای خارجی از فرودگاه کابل، هزاران افغان به امید رسیدن به آخرین هواپیماها در اطراف ورودی‌های میدان هوایی حامد کرزای جمع شدند.
تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده جمعیتی انبوه و متراکم را در مبادی فرودگاه نشان می‌دهد که تعدادی از آنها تلاش می‌کنند از طریق کانال‌های فاضلاب به فرودگاه نزدیک شوند.
هم‌زمان بیمارستان‌های کابل که بعد از تسلط طالبان با کارکنان کمتری در حال فعالیت بودند، برای درمان بیش از ۱۵۰ زخمی انفجارهای فرودگاه با سختی و مشکلات زیادی روبرو شده‌اند.
آمریکا که مدیریت عملیات خروج از فرودگاه کابل را بر عهده دارد اعلام کرده است که تا روز ۳۱ اوت (۹ شهریور) حدود ۶ هزار نیروی خود را از فرودگاه کابل خارج می‌کند و به عملیات تخلیه پایان می‌دهد.
بسیاری از کشورهای غربی از جمله آلمان، فرانسه و کانادا عملیات خروج از کابل را پایان داده‌اند.
انگلیس پنجشنبه شب اعلام کرد که از روز ۱۳ اوت تاکنون بیش از ۱۳ هزار نفر را از فرودگاه کابل خارج کرده است. به گفته وزارت دفاع انگلیس از این تعداد ۸ هزار نفر افغان، ۴ هزار نفر دارندگان گذرنامه انگلیسی و بقیه از کارکنان سفارت و شهروندانی از کشورهای دیگر بوده‌اند.
بن والاس گفت در آخرین مرحله تخلیه شهروندان، حدود هزار نفر روز جمعه از فرودگاه کابل خارج خواهند شد و بعد از آن نیروهای نظامی بریتانیا مستقر در فرودگاه بازخواهند گشت.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.