رهبر جریان «صدر» عراق ضمن عقب نشینی از تصمیم خود مبنی بر تحریم انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور، گفت: بر اساس تصمیم جدید، در انتخابات پارلمانی شرکت می کنیم.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بغداد الیوم، «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق امروز جمعه اعلام کرد که از تصمیم خود مبنی بر تحریم انتخابات و عدم مشارکت در آن عقب نشینی کرده است.
بر اساس این گزارش، رهبر جریان صدر عراق تصریح کرد: مصلحت اقتضا می‌کند که در انتخابات شرکت کنیم. بنابراین، با عزم و اراده‌ای راسخ تصمیم به مشارکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام گرفتیم.
وی افزود: در انتخابات شرکت خواهیم کرد تا عراق را از فساد و اشغالگری نجات دهیم. عصر امروز فراکسیون‌های سیاسی پارلمان برگه‌ای را به من تحویل دادند که متضمن منشور اصلاح اوضاع فعلی کشور است. محتوای این برگه مقدمه‌ای برای پایان بخشیدن به فساد است.
پیش‌تر دولت عراق اعلام کرده بود که انتخابات پارلمانی در تاریخ ۶ ژوئن (۱۶ خردادماه) برگزار می‌شود. با این حال، مقامات عراقی موعد تعیین شده برای برگزاری انتخابات را به تعویق انداخته و آن را به روز ۱۰ اکتبر (۱۸ مهرماه) موکول کردند.
هر چند که اخبار ضد و نقیضی پیرامون احتمال تعویق مجدد زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق شنیده می‌شود اما تاکنون هیچ‌گونه خبر رسمی پیرامون این مسأله شنیده نشده است. افزایش گمانه‌زنی‌ها پیرامون تعویق قریب‌الوقوع زمان برگزاری انتخابات پارلمانی عراق واکنش‌های زیادی را در صحنه سیاسی این کشور به دنبال داشته است.
بسیاری از شخصیت‌های سیاسی عراق به این مسأله واکنش نشان داده و اعلام کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی زیر بار تعویق زمان برگزاری انتخابات نخواهند رفت. در همین راستا، شیخ عبد الامیر التعیبان، نماینده پارلمان عراق تصریح کرد: هرگونه به تعویق انداختن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام عراق به مثابه کودتا علیه اراده مردمی در این کشور است.
از سوی دیگر، چندی پیش جریان صدر از مشارکت در انتخابات انصراف داد. در همین حال، ائتلاف «وطنیه» نیز که «أیاد علاوی» ریاست آن را برعهده دارد انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام در عراق را اعلام کرد.
«وائل عبد اللطیف» از مقامات ائتلاف وطنیه در این زمینه اعلام کرد: در شرایط کنونی وضعیت به گونه‌ای است که مشارکت در انتخابات پایین خواهد بود و نتیجه آن روی کار آمدن دولتی ضعیف است. پیش از این نیز «مقتدی صدر» رهبر جریان صدر عراق انصراف خود از مشارکت در انتخابات پارلمانی زودهنگام را اعلام کرده بود.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.