یک مقام ارشد پنتاگون روز جمعه در دیدار با مقامات ارتش چین پیرامون «تمرکز بر مدیریت ریسک» میان دو کشور، با آنها گفتگو کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام دولت ایالات متحده روز جمعه به خبرگزاری رویترز گفت که برای نخستین بار از زمان راهیابی «جو بایدن» به کاخ سفید در ماه ژانویه، یک مقام بلندپایه وزارت دفاع (پنتاگون) با مقامات ارتش چین پیرامون تمرکز بر مدیریت خطر میان دو کشور گفتگو کرد.
این دیدار و گفتگو در حالی انجام شد که ایالات متحده تقابل با چین را سالهاست که محور سیاست امنیت ملی خود قرار داده و دولت بایدن رقابت با پکن را «بزرگترین آزمون ژئوپلتیکی» در قرن بیست و یکم می داند.
روابط میان چین و ایالات متحده به طور فزاینده ای رو به وخامت رفته است و این دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان بر سر موضوعات مختلفی از تایوان و پرونده حقوق بشری چین گرفته تا فعالیت نظامی در دریای جنوبی چین با یکدیگر اختلاف نظرهای اساسی دارند.
اما مقامات نظامی آمریکا به رغم تنشها و لفاظی های شدیداللحن، درصدند تا جهت کاستن از تنشهای احتمالی یا برخورد با هرگونه پیشامد، خطوط ارتباطی را با همتایان چینی خود حفظ کنند.
این در حالی است که «مایکل چیس» معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در حوزه چین هفته گذشته با سرلشکر «هوآنگ ژئوپینگ» معاون مدیر دفتر همکاری نظامی بین المللی برای ارتش آزادیبخش خلق چین گفتگو کرد.
این مقام دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود، گفت که «آنها امروز از خط تلفن دفاعی ایالات متحده- جمهوری خلق چین برای هدایت و اداره یک کنفرانس ویدئویی امن استفاده کردند».
این مقام در ادامه افزود که مایکل چیس در این دیدار بر «مدیریت بحران و ریسک تمرکز کرده است».
شایان ذکر است که کامالا هریس، معاون رئیس جمهور آمریکا نیز روز پنج شنبه گفت که ایالات متحده از رقابت استقبال می کند و درصدد درگیری با پکن نیست؛ اما در مورد موضوعاتی همچون مناقشه دریایی در دریای جنوبی چین بی پرده و صریح صحبت خواهد کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari