یک دیپلمات آمریکایی در مصاحبه‌ای با بیان اینکه ارتش کشورش در افغانستان کار فاجعه باری انجام داده است، گفت، باید با طالبان مذاکره شود.
به گزارش ایسنا، جیمز جفری، مدیر برنامه خاورمیانه در مرکز ویلسون واشنگتن در مصاحبه با روزنامه لوموند فرانسه گفت، آشوبی که افغانستان دچارش شده است، سناریویی بود که به دلیل عدم آمادگی برای خروج نظامیان آمریکایی از کشور قابل پیش بینی بود. آنچه رخ می‌دهد اولین بحران و اولین شکست برای دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکاست.
این دیپلمات کهنه کار آمریکایی که سابقه سفیری آمریکا در ترکیه و عراق و نیز نمایندگی ویژه آمریکا در سوریه و ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را در کارنامه خود دارد، افزود، تصمیم خروج از افغانستان درست بود اما بایدن در اینکه نپذیرفت این خروج احتمال دارد به یک هرج و مرج کامل تبدیل شود، یک خطای کلاسیک مرتکب شد. آمریکا می‌بایست نیروها، سفارتش، شهروندان و ده‌ها هزار افغانی که با این کشور همکاری داشتند، از افغانستان خارج می‌کرد و این کار زمان، برنامه و تدارکات نیاز داشت و دولت آمریکا واقعا آمادگی آن را نداشت.
جیمز جفری گفت: ویتنام به ما آموخت که هرج و مرج صرف نظر از حجمش در هر جایی خارج از محیط امن وجود دارد و محل اصلی هم فرودگاه است مرکز ثقلی که باید بر آن کنترل پیدا کرد و برای عبور از این هرج و مرج باید با طالبان مذاکره شود.
وی ادامه داد، آمریکا نتوانست متحدان خود را که واقعا در افغانستان به شکل موثر نیرو دارند، شریک کند و آنها را در جریان قرار دهد. دولت بایدن بیشتر وقت خود را صرف گفت‌وگو با خود کرد.‌ صرف نظر از جنگ غزه میان رژیم صهیونیستی و حماس، این نخستین بحران در سیاست خارجی جو بایدن است.
این دیپلمات آمریکایی ادامه داد: دلیل اصلی که باعث شد به این هرج و مرج برسیم نگرانی‌ها درمورد تهدیدات تروریستی مشخصی است که باعث شد هیئت‌های استعمارگری به مناطق زیادی از جهان فرستادیم، مناطقی که ما را نمی‌خواستند و به همین دلیل هم برخورد بدی داشتند.
جفری گفت، ارتش آمریکا دست به فاجعه زده است زیرا تلاش می‌کند ارتش‌هایی شبیه خود را بسازد. ارتش آمریکا به نیروهای سوریه دموکراتیک که با داعش مبارزه کرد به عنوان یک ارتش منظم آموزش نداد بلکه تنها به آنها سلاح داد. همین اتفاق برای نظامیان کرد و شبه نظامیان شیعه در عراق هم افتاد.
این دیپلمات آمریکایی در پایان گفت: مدل آموزش ارتش ما کارایی ندارد. نحوه ایجاد نیروهای نظامی موثر در جهان کمتر توسعه یافته مشخص نیست. ما چند دهه فرصت داشتیم تا این کار را انجام دهیم اما موفق نشدیم. ارتش نمی‌خواهد این شکست را بپذیرد و سرویس‌های اطلاعاتی را مقصر می‌داند.
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.