طرفداران احمد مسعود می‌گویند که دور دوم مذاکرات میان آن‌ها و طالبان تا دو روز دیگر برگزار می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از طلوع نیوز، گروه طالبان می‌گوید، که نیروهای آنان امروز شنبه از چند جهت بدون درگیری وارد خاک پنجشیر شدند، اما هواداران احمد مسعود این ادعای طالبان را رد می‌کنند.
یک عضو کمیسیون فرهنگی گروه طالبان می‌افزاید، هنوز هم درِ گفت‌وگو باز است و امروز نیز هیئتی متشکل از علمای دینی از سوی احمد مسعود به کابل آمده بود و با نمایندگان طالبان دیدار کرد.
انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی گروه طالبان، گفت: «هنوز درگیری صورت نگرفته، البته مجاهدین امارت اسلامی از چندین جهت پیشروی داشته، بدون این‌که با مقاومت آن‌ها روبرو شده باشند. نیروهای امارت اسلامی از استقامت‌های مختلف داخل خاک پنجشیر شده‌اند».
این در حالی است که رئیس هیئت جبهه مقاومت ورود نیروهای طالبان را به خاک پنجشیر رد می‌کند.
به نقل از اسپوتنیک، محمد الماس زاهد، رئیس هیئت گفت‌وگو کننده جبهه مخالف طالبان، گفت: «در پنجشیر هیچ جنگی نیست و کسی داخل نشده است».
زاهد از برگزاری دور دوم مذاکرات میان دو طرف تا دو روز دیگر خبر داده و هشدار می‌دهد که شکست این مذاکرات برای هر دو طرف سنگین تمام خواهد شد.
وی گفت: «شکست مذاکره برای هر دو طرف سنگین تمام می‌شود که جنگ زمینه مداخله را برای خارجی‌ها فراهم می‌سازد و آن وقت جنگ ادامه‌دار خواهد شد.»
از سویی هم دو سناتور مشهور آمریکایی گفته‌اند که پنجشیر باید یک منطقه امن شناخته شود و آمریکا برخی از رهبران جبهه مخالف طالبان را به رسمیت بشناسد.
در همین حال، مردم افغان خواهان صلح میان دو طرف هستند. 
یک ساکن کابل، گفت: «خواست ما این است که میان دو طرف صلح شود».
محمد صابر از اهالی کابل گفت: «راه صلح بهتر است؛ چه برای طالبان و چه برای اعضای دولت سابق».
انتهای پیام

source

توسط jahankhabari

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.