نشست منطقه‌ای حمایت از عراق با قرائت بیانیه‌ای به کار خود پایان داد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت امور خارجه، نشست منطقه‌ای حمایت از عراق که امروز (شنبه ۶ شهریور) در بغداد برگزار شده بود، با انتشار یک بیانیه به کار خود پایان داد.
در نشست همکاری و مشارکت بغداد که در سطح رهبران و مقامات برگزار شد، شرکت‌کنندگان به منظور حمایت از عراق و بحث در خصوص چالش‌ها، مسائل مشترک و چشم‌اندازهای پیش رو گرد هم جمع آمدند.
شرکت‌کنندگان از تلاش‌های جمهوری عراق به منظور برگزاری این نشست که با هماهنگی با جمهوری فرانسه و مشارکت رهبران و مسئولین کشورهای منطقه برگزار شد، ابراز تشکر کردند و اعلام داشتند که در کنار دولت و ملت عراق خواهند ایستاد؛ همچنین بر ضرورت یکپارچگی تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی به شکلی که تأثیری مثبت بر ثبات منطقه داشته باشد، تأکید کردند.
شرکت‌کنندگان همچنین از تلاش‌های مصرانه و دیپلماتیک عراق برای رسیدن به زمینه‌ای از نقاط اشتراک با سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای تقویت اشتراکات سیاسی، اقتصادی و امنیتی و همچنین در دستور کار قرار دادن گفتگوی سازنده و تحکیم تفاهم‌ها براساس منافع مشترک استقبال کردند؛ آنها همچنین تأکید کردند که میزبانی بغداد از این نشست، دلیلی واضح بر دنبال شدن سیاست متوازن و همکاری مثبت در روابط خارجی از سوی عراق است.
شرکت‌کنندگان مجدداً حمایت خود را از تلاش‌های دولت عراق به منظور تقویت مؤسسات حکومتی براساس مکانیزم‌های قانون اساسی و برگزاری انتخابات پارلمانی که نمایندگان ملت عراق را در بر گیرد، اعلام داشتند؛ همچنین آنها از خواست عراق به منظور انجام نظارت بین‌المللی برای تضمین پاکی و شفافیت عملیات رأی‌گیری اعلام حمایت کردند.
شرکت‌کنندگان اعلام داشتند که منطقه با چالش‌های مشترکی رویاروست که نیازمند تعامل کشورهای منطقه با آن براساس مشارکت، همکاری، امنیت مشترک و منافع متبادل است. همچنین شرکت‌کنندگان تلاش‌ها و جان‌فشانی‌های بزرگ عراق را در راستای جنگ علیه تروریسم و تحقق پیروزی علیه آن ستودند و از پیشرفت توانمندی‌های نظامی و دفاعی عراق به شکلی که در تأمین و تقویت امنیت در منطقه سهم ایفا کند، استقبال کردند. آنها همچنین مجدداً هر شکل و گونه‌ای از تروریسم و اندیشه‌های افراطی را مردود شمردند.
شرکت‌کنندگان همچنین تلاش‌های دولت عراق را در راستای تحقق اصلاحات اقتصادی به شیوه‌ای که پیام‌های مثبتی را به منظور تشویق سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختف را در پی داشته باشد، ستودند، امری که در راستای منافع همگان بوده و جو اقتصادی مناسبی را خلق کرده و فرآیند توسعه پایدار و ایجاد فرصت‌های اشتغال را تقویت می‌سازد.
شرکت‌کنندگان بر حمایت از تلاش‌های دولت جمهوری عراق در بازسازی و ارائه خدمات و پشتیبانی از زیرساخت‌ها و تقویت نقش بخش خصوصی تأکید کردند؛ همچنین تلاش‌های دولت را در تعامل با پرونده آوارگان و تضمین بازگشت داوطلبانه و آبرومندانه آنها به مناطقشان پس از بسته شدن طومار تروریسم، ستودند.
شرکت‌کنندگان بر ضرورت ادامه همکاری‌ها به منظور مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا از طریق تبادل تجارب موفقیت‌آمیز به منظور واکسیناسیون و حمایت از بخش‌های بهداشتی و انجام همکاری فعالانه برای مقابله با این چالش مشترک و تأثیرات بهداشتی، اجتماعی و اقتصادی بزرگ آن تأکید کردند.
همچنین بر ضرورت یکپارچگی تلاش‌ها برای تعامل با چالش‌های پیش آمده از تغییرات آب و هوایی و گازهای گلخانه‌ای و تأثیرات جدی آن بر منطقه و ایجاد مکانیزم عملی برای تقویت همکاری براساس توافقنامه‌های بین‌المللی ذیربط، بویژه توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس، توافق به عمل آمد.
در همین راستا، عراق نسبت به حضور فعال رهبران کشورهای دوست و برادر، وزرای خارجه، سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و نمایندگی‌های دیپلماتیک به عنوان شرکت‌کننده یا ناظر در نشست همکاری و مشارکت بغداد ابراز تشکر و تقدیر کرد.
کپی شد
All Content by Mehr News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

source

توسط jahankhabari